Medcezir.net

Grup Çalışmasının Faydaları

Grup Çalışmasının Faydaları

Grup olarak çalışma aktiviteleri günümüzde birçok öğretmen tarafından kabul gören ve birçok okulda uygulanan bir sistemdir. Bu sistem öğrencilerin başarısında aktif rol oynayan ve öğrencilerin daha iyi anlayabilmesini sağlayan sistemdir. Grup olarak çalışmanın kendi içerisinde birçok faydası bulunmaktadır. Grup olarak çalışmanın faydaları;

1) Grup olarak çalışıldığı takdirde öğrenciler kendilerini sadece öğretmene karşı değil, grup arkadaşlarına karşıda sorumlu hissetmektedir. Bu öğrencinin işini daha çok önemsemesine ve daha çok çabalamasına yol açmaktadır.

2) Grup çalışmasıyla yapılan projeler ve çalışmalara daha kapsamlı olacağından öğrenciler bir bilgi öğrenirken tam verim alabilmektedirler. Öğrenciler çalışma sırasında projeleri hakkında birçok bilgiyi araştırarak öğrenip, grup arkadaşları ile paylaştığından beyin fırtınası yapmak için güzel bir ortam oluşmaktadır.

3) Grup çalışması yapan öğrenciler yardımlaşmayı, birlikte çalışmayı ve proje üretmeyi öğrenmektedir. Bu şekilde bireysel çalışmalarında da en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

4) Grup çalışması ödevlerin kalitesini arttırmaktadır. Bu şekilde öğrencilerin kendine olan öz güvenini arttırıp, iyi işler başarabilmesini sağlamaktadır.

5) Grup çalışmasıyla başarılan işler arkadaşlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirir. Gruplar arasındaki rekabeti arttırarak, öğrencinin rekabete dayalı sınav sistemine daha hazır olmasını sağlamaktadır.

6) Grup çalışmasıyla yapılan çalışmalar görsellik, kaynak, proje ve maket çalışmaları olarak daha zengindir. Bu yüzden de diğer öğrencilerin anlayabilmesi, normal bir öğretmenin konuyu düz bir şekilde anlatmasından daha kolay gerçekleşmektedir.

Özgüven kazanımı için öğrencilerimizi grup çalışmasına sevk edelim.
dershane

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aysima dedi ki:

    çok güzeldi

BİR YORUM YAZ