Medcezir.net

İkametgah Nasıl Değiştirilir?

İkametgah Nasıl Değiştirilir?

İkametgah değişikliği nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılır. Yapmanız gereken taşındığınız yeni yerin il nüfus müdürlüğüne gidip adresi bildirimi yapmanızdır. Ancak bunu yapabilmek için taşındığınız yerde oturduğunuzu ispat etmeniz gereken bir kaç belge istenir. Adınıza bir fatura ( elektrik, su, doğalgaz gibi) olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu faturlarla birlikte nüfus cüzdanınızı alıp il nüfus müdürlüğüne gidip, ikametgah değişikliği için talepte bulunabilirsiniz.
Adınıza fatura yoksa kira kontratınız, noter onaylı olacak şekilde geçerli olur. Ne kira kontratı ne de adınıza fatura yok ise birlikte yaşadığınız kişilerin üzerinden ikametgah alabilirsiniz. Bu durumda kimin yanında yaşıyorsanız o kişinin adına olan fatura veya kira kontratı gerekecektir.

Aynı zamanda nüfus müdürlüğünde ” Bu kişi benimle birlikte şu şu adreste yaşamaktadır.” gibi bir beyanda bulunmak gerekeceği için, bu kişinin bizzat sizinle birlikte nüfus müdürlüğüne gelip imza atması gerekmektedir. Yine fatura veya noter onaylı kira kontratını da beraberinde getirmek şarttır.

Daha sonra nüfus müdürlüğünce verilen bir belgenin mahalle muhtarlığına teslim edilmesi gerekiyor. Zaten nüfus müdürlüğüne gittiğinizde prosedür sizlere basitçe anlatılıyor. Zaman alan bir işlem değil. Ayrıca herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok.

 

ikametgahÖrneğin, Kayseri’de bulunan ikametini, İstanbul’un Fatih ilçesine aldırmak isteyen bir kişi, adına düzenlenen elektrik, su veya doğalgaz gibi bir fatura ve kendisine ait nüfus cüzdanı ile Fatih kaymakamlığı binasında yer alan nüfus müdürlüğüne gidip işlemlerini kısa süre içerisinde halledebilir. Fatih nüfus dairesinde genellikle pek sıra olmuyor ve yarım saat içerisinde ikametgah değiştirme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

İkametgah değişikliği ile ilgili 2010 yılında bir yasa geldi ve 20 iş günü içerisinde bildirilmeyen ikametgah bilgileri cezaya tabi oluyor. Bu adresten böyle bir cezaya hükmedilen kişinin konusunu görebilirsiniz. http://forum.donanimhaber.com/m_71637276/tm.htm

İkametgah değişikliklerini mutlaka zamanında bildirmeye özen gösterin. Aksi halde para cezası alabilirsiniz.

Şuanki ikametgah adresinizi TC kimlik numaranızla öğrenmek için TIKLAYIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ayhan abi dedi ki:

  ikamet değişikliği için verdiginiz bilgiler sayesinde hallettim tesekkurler.

 2. selim dedi ki:

  ikametkahımı ailemin yanına aldırıcaktım nüfus müdürlüğüne gittim harhangi bi fatura istedi fatura getirdim ailenden biriyle gelmelisin yapamayız cevabını aldım . Bu düzeni bu şekilde yapan kafalar sizin o kafanızı açık içine s****p kapamalı ! insanlara eziyetten başka bi *** yaramıyorsunuz .

  1. duygu dedi ki:

   Agzina saglik 1haadir aldiaya calisiorum ve kardesimin imzasi olmadan almiyolar oda gelemio calisiyo izin vermiyolar ortada kaldim serefsizler

 3. niyazettin dedi ki:

  Böyle sistem mi olur

 4. Cengizhan dedi ki:

  çok faydalı bir paylaşım olmuş.Aradığımız herşey güzelce anlatılmış. Çok yardımcı oldu bana.Samsunda ikametgahı olan annemin ikametgahını istanbula almak için neler yapılması gerektiğini öğrenmiş oldum. Çok sağolun. Faydalı her siteye desteğim devam edecek.

 5. Derya dedi ki:

  20 is gunu dolamdan iki kere ikamet degistirebilirliyim

 6. ibrahim tekin dedi ki:

  hisseli tapum var su elektrik ve doğal gaz faturalarım elimde ikamet alamıyorum ne yapmalıyım

 7. ibrahim tekin dedi ki:

  kendi evimde ikamet etmeden ikamet etmişin cezası veya zorluğu nedir

BİR YORUM YAZ