Medcezir.net

Şamil Tayyar Kimdir

Şamil Tayyar Kimdir

Şamil Tayyar, 1965 yılında Gaziantep ilinin küçük bir ilçesi olan İslahiye’de orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı, kitap yazarı ve gazeteci olan Tayyar, İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu yer olan İslahiye de başarılı bir öğrenci olarak tamamladı. İlk, orta ve lise öğrenimini yaptığı yıllarda yazmış olduğu kompozisyonlarla bir çok öğretmeninin dikkatini ve beğenisini kazanmıştır.

samil-tayyarÜniversite tahsilini Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. Üniversitenin ilk yıllarında da üniversite dergilerinde yazdığı makalelerle ilerinde başarılı gazeteci olacağı öğretmenlerinin gözünden kaçmadı. Nitekim üniversite son sınıfta 1985 yılında Milliyet Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı ve geçmiş yıllardaki birikimlerini, tecrübelerini ulusal bir gazeteden tüm ulusa sesini duyurmaya başladı.  Milliyet gazetesinde meslek hayatına devam ederken Doğan Grubuna ait Sabah gazetesinde de yazıları ile okurlarına ulaştı.

21 yıllık meslek hayatının 17 yılını Milliyet ve Sabah gazetesinde geçiren Şamil Tayyar 1997 yılında Yeni Şafak gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve Tercüman gazetesinde ise köşe yazarlığı yapmaya başladı. Artık kendi köşesinden yaptığı yorumlarla gündeme oturan konuları kendi dili, kendi bakış açıcı ve kendine özgü yazılarla okurların dikkatini çekmeyi başardı.

O yıllarda gündemi oyalayan bir çok olay üzerinde büyük bir araştırma içerisine giren Tayyar, ulaştığı dokümanları ve halkın gözünden kaçırılan bir çok gerçeği okuyucuları ile buluşturmak üzere kitaplar yazmaya başladı. Bunların ilki olan ve 1997 yılında yayınlanan Refahyol Tutanakları kitabı ile okuyucuları ile buluştu.

1999 yılında gazetecilikteki bilgi birikimi ile birlikte siyasete atılan Tayyar, Demokratik Sol Parti bünyesinde siyasi hayata adım attı. Gaziantep 9. sıradan aday gösterilen Şamil Tayyar, Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe vererek adaylıktan çekildi ve gazetecilik ve yazarlık hayatına devam etti.

Gündem üzerine araştırmaları devam ederken Star gazetesi Ankara Temsilciliği görevine başlayan Tayyar aynı gazetede köşe yazarlığına devam etmiştir. 2006 yılında Susurluk kazasını araştıran ve belli verilere ulaşan Şamil Tayyar’ın 5n 1Kamyon adlı kitabı Birharf Yayınları’ndan raflardaki yerini bularak okuyucularına ulaştı.

Aradan iki yıl geçmeden günümüzde halen devam etmekte olan Ergenekon davası üzerine yapmış olduğu araştırmalar sonucunda 2008 yılında Timaş Yayınları’ndan yayımlanan Operasyon Ergenekon adlı kitabı ile Ergenekon davasının bilinmeyen yönlerini okuyucuları ile buluşturdu.

Aynı yıl Gölge İktidar isimli kitabı ile 2008 yılında okuyucularını ile ikinci kez buluşan Şamil Tayyar. Bu kitabında iktidarı sert bir dille eleştirdiği gözlerden kaçmamıştır.

28 Şubat sürecini, bu süreçte yapılan gizli toplantıları ve çıkan kararlar üzerine yapmış olduğu araştırmaları anlatan bu kitap diğer iki kitabı gibi Timaş Yayınlarından çıkan Kıt’a Dur adlı kitabını Ocak 2009’da piyasaya sürdü.

2008 yılında yazmış olduğu Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır. Açılan dava sonucunda 15 ay cezaya çarptırılmıştır. Cezası daha sonra mahkeme tarafından 17 bin lira para cezasına çevrildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ