Medcezir.net

Aracın Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Aracın Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Aracın Çalınmış Olduğu İlk Fark Edildiğinde Ne Yapılması Gerekir?

Aracın çalınmış olduğu ilk fark edildiğinde araç sahibinin derhal 155’i arayarak aracın çalındığını bildirmesi gerekir. 155 arandığında telefona bakan polis memuru gerekli işlemleri yapar ve aracı çalınan araç sahibinin en yakın polis karakoluna giderek aracının çalınmış olduğu hakkında tutanak tutulmasını ister. Eğer aracın kaskosu varsa, karakolda tutulan tutanağı, kasko firmasını önce arayarak bilgilendirir ve arkasından tutanağı kasko firmasına fakslar.

Aracın nasıl çalındığı veya aracın çalınmadan hemen önceki durumu ve aracın çalınması ile ilgili olarak hatırlanan tüm bilgiler eksiksiz olarak tutanakta ifade edilmelidir. Bu bilgilerin eksiksiz olarak tutanağa işlenmiş olması; gerek kasko firması, gerek çalınma durumu ile ilgilenen polis teşkilatı, gerekse araç sahibinin kendisi tarafından önemlidir.

Polis Teşkilatı Çalıntı Aracın Bulunabilmesi İçin Nasıl Bir Çalışma Yapar?

Yerel polis teşkilatı, çalıntı aracın bulunabilmesi için yerel olarak çalışma yapar ve tüm yurttaki teşkilatlanmalara çalıntı araç hakkındaki tüm bilgileri gönderir. Ayrıca aracın yurt dışına çıkarılmasının engellenmesi için gümrüğe de çalıntı araç hakkındaki tüm bilgiler verilir.

Polis teşkilatlanmaları, aracın parçalarına ayrılarak, bu parçaların ayrı ayrı satılmasının önüne geçebilmek için yerel olarak bütün sanayi bölgelerindeki ustaları ve işyerlerini sürekli kontrol halinde tutarlar.

Hangi Şartlarda Sigorta Şirketi Ödeme Yapmaz?

Sigorta şirketi, aracın çalınmasını takip eden 45 gün içerisinde araç bulunamazsa, aracın bulunamadığına dair asayiş belgelerini ister. Bu belgeler de temin edildikten sonraki 30 gün içerisinde sigorta şirketi araç sahibine ödeme yapar.

Eğer aracın çalınması, işyerinde veya herhangi market gibi halka açık bir yerde anahtarın unutulması veya anahtarın müşterinin cebinden çalınması suretiyle olmuşsa, sigorta şirketleri bu durumu “müşteri ihmali” olarak değerlendirirler ve ödeme yapmazlar.Mercedes-a180-4

Aracın Bulunması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Çalıntı araç bir tanıdık vasıtasıyla veya bizzat araç sahibinin kendisi tarafından bulunursa, bu durumda araç sahibi araca kesinlikle dokunmamalıdır. Araç sahibi derhal 155’i arayarak bilgi vermelidir. Olay yerine gelen polisler, olay yeri parmak izi çalışması yaparlar. Daha sonra; eğer araç sahibine sigorta şirketinden para ödenmemişse araç, araç sahibine teslim edilir. Eğer sigorta şirketi tarafından, araç sahibine para ödenmişse, araç, sigorta şirketinin malı sayılır ve sigorta şirketine teslim edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ