Medcezir.net

Araçlarda En Çok Kullanılan Fren Sistemleri Nelerdir

Araçlarda En Çok Kullanılan Fren Sistemleri Nelerdir

Araçlarda En Çok Kullanılan Fren Sistemleri Nelerdir?

Ön bilgi olarak söylemek istediğimiz şey, araçlardaki her türlü güvenlik sisteminin üretim amacı kazaları veya kazalardaki zararları minimuma indirmektir. Fren sistemleri de bu amaca uygun olarak üretilirler. Ancak bu sistemlerden hiç birisi fizik kurallarını aşamaz. O yüzden araç kullanımında tedbir elden bırakılmamalıdır.

ASR Nedir?

ASR sistemi özet olarak patinal engelleyici sistem olarak tanımlanabilir. ASR (Anti Schluph Regelung) araç, kalkışa geçerken; öncelikle sensörler sayesinde aracın hızını algılar, daha sonra tekerleklerin dönüş hızı ile bu hızı karşılaştırır. Aracın patinaj çektiğine karar verildiği anda tekerleklere otomatik olarak hafif bir fren uygular. Tekerleklere fren uygulanması, sensörlerin algıladığı hız ile tekerleklerin dönme hızı eşit oluncaya kadar, (patinaj bitinceye kadar) devam eder. Bu sistem, aracın kalkış esnasında savrulmasını da engeller.

ASR sistemi bulunmayan araçlarda eğer savrulma olursa, sürücü anında gaz pedalına basmayı bırakmalı ve tekerleklere giden motor gücünün kesilmesi için debriyaja basmalıdır.

ESP Nedir?

Tam adı Electronic Stability Program olan ESP, elektronik stabilite sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Aracın sürüşü esnasında hızlıca aracın yön değiştirmesi gerekirse veya araç herhangi bir viraja girdiğinde yoldan çıkma tehlikesi söz konusu olduysa, ESP sistemi sürücüden bağımsız olarak gerekli gördüğü tekerleklere fren uygular ve aracın dönerken hedeflediği istikamete girmesine yardımcı olur.

EBD Nedir?

EBD; Electronic Braking Differential, yani elektronik fren dağıtım sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşur. EBD sisteminin amacı, araç hem ani frene ve ani dönmeye maruz kaldığında (örneğin hızla bir viraja girildiğinde) aracın ön tekerleklerine uygulanan baskı yüzünden arka tekerlekler üzerinde oluşan baskı azalır ve arka tekerlekler daha rahat kilitlenebilir. Kilitlenme de kaymaya ve sürücünün kontrolünün kaybolmasına sebep olabileceğinden, EBD arka tekerleklerdeki fren basıncını otomatik olarak azaltır ve kilitlenmeyi önler.fren-cesitleri

ABS Nedir?

ABS, Anti-Lock Brake System kelimelerinin kısaltmasıyla anılır. ABS sisteminin mantığı, fren yaparak tekerlekleri kilitlenmiş bir aracın tekerleklerindeki kilitlenmeyi önlemek, saniyede yaklaşık 18 kere tekerleklerde hem kilitlenme hem de dönme hareketi yaptırmaktır. Tekerleklere sırf kilitleme yerine kilitleme ve dönme hareketlerini birlikte yaptırmanın amacı, bir yandan yavaşlamakta olan aracın zemin üzerinde kaymadan sürücünün kontrolünde kalmasını sağlayarak, sürücünün yapacağı manevra hareketlerine izin vermektir.

ABS gibi sistemlerin kaygan zeminlerde daha uzun bir durma mesafesine sahip olacağı unutulmamalıdır. Buradaki amaç, aracı daha kısa mesafede durdurmak değil, aracın kontrolünün kaybolmadan sürücüde kalmasını sağlamaktır. Bu yüzden aracında ABS sistemi bulunmayanlar ani fren yapıldığı ve tekerlekler kilitlendiği anda, fren üzerindeki baskıyı azaltarak tekerleklerin yavaşlarken bir yandan da dönmesini sağlayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ