Medcezir.net

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Aracın diğer bütün parçalarında olduğu gibi, lastik seçimi de çok önemli bir husustur. Çünkü arabanın motor gücü ne olursa olsun, bu gücü yere ileterek kullanacak olan parça, lastiklerdir.

Lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus, araç alındığında aracın üzerindeki lastiğin boyutları her ne ise, yine aynı ebatlara sahip bir lastik alınmasıdır. Bu ebatlar lastiğin üzerinde yazdığı gibi aracın tanıtım kitapçığında da yazar.

Kendi Aracımıza Performans Lastiği Alabilir Miyiz?

Aracın standart donanımında performans lastiği yoksa performans lastiği takmak, araca fazladan bir güç veya enerji katmaz. Çünkü performans lastiklerinin üretim amacı, performansı yüksek araçlarda kullanılması içindir. Fakat performans lastiği takmak gereken araçlara da normal lastikler kullanmak tehlikeli sorunlara yol açabilir.

Kış Mevsiminde Kış Lastiği Kullanmak Şart Mıdır?

Kış mevsiminde kullanılması için özel olarak üretilen kış lastiklerinin en büyük özelliği, kış mevsiminde tekerlek üzerinde bulunan çizgilerin arasına giren buz ve kar gibi maddeleri, kauçuğun özel yapısı ile eriterek tekrar dışarı gönderen bir yapıda olmasıdır. Bu yüzden kış mevsiminde güvenli bir sürüş için kış lastiği kullanmak şarttır. Avrupa Birliği’nde, hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde kış lastiği kullanılması mecburidir.araba-lastigi

Kış lastiğini yazın kullanmak ise, lastiklerin çok fazla ısınarak lastik ömrünün çok daha çabuk bitmesine yol açacaktır. Bu durum ise tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Aracın Bütün Lastikleri Aynı Mı Olmalıdır?

Aracın bütün lastiklerinin aynı olmasının önemi, aracın yola daha dengeli tutunması içindir. Aynı diş derinliğine, aynı desene ve aynı hammaddeye sahip olmayan lastikler, araç hareket halindeyken aracın savrulmasına sebep olabilirler.

Eğer 2 yeni lastik takılması söz konusuysa, aracın ön lastikleri kendi arasında ve arka lastikleri de kendi arasında aynı özellikleri taşıyor olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ