Medcezir.net

Avukatlık Stajını Dondurup Askere Gitmek Mümkün müdür?  

Avukatlık Stajını Dondurup Askere Gitmek Mümkün müdür?   

Normal şartlarda avukatlık stajı kesintisiz yapılır. Kanun ve yönetmeliklere göre de stajın kesintiye uğraması yalnızca iki noktada mümkündür: birincisi  hastalık hali, ikincisi askerlik. Erkek stajyerlerin stajı dondurup askere gitmeleri mümkündür. İlk 6 ay ya da ikinci 6 ay fark etmemektedir.

 

Stajı dondurup askere gidebilmek için adliyedeki staj odasına dilekçeyle başvurulması gerekir. Askerlik şubesinden sevk belgenizi alarak bu dilekçeyle birlikte staj birimine gidip teslim etmelisiniz. Genellikle askere gitmeden 1 hafta öncesinden stajı durdurabilirsiniz. Askerden geldikten sonra kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Bir kayıp ya da baştan başlama söz konusu olmayacaktır.

 

Stajı dondurup askere gitmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Bu yüzden kararınızı verirken iyi düşünmelisiniz. Stajı bırakıp askere gitmek beraber mezun olduğunuz arkadaşlarınızla staj süresi bakımından bayağı bir fark olması demektir. Siz askere gidip gelirsiniz, arkadaşlarınız stajın büyük kısmını hatta belki hepsini bitirmiş ruhsat başvurularını yapmış olabilir. Ancak onların gözünde de siz koca askerliği yiyip bitirmiş biri olacaksınız.

 

Ben stajımın ilk 6 ayında askere gittim. İyi ki de gitmişim. Çünkü artık önümde bir durak yok. İş başvuruları yaparken dikkat ederseniz askerlik sorunu olmayan adaylar aranmakta. Bu nedenle arkadaşlarım stajdan sonra askere gitmez ve benimle aynı işe başvururlarsa ben onlardan belki e 1 adım önde olacağım. En azından askerlik konusu bitmiş olacak.

 

Staj bitiminde askere gitmek, meslek hayatını da etkiler diye düşünüyorum. Çünkü stajdan sonra direk askere gitmek bilgi kaybına yol açabilir. O kadar emek verirsiniz, bilgiler tazedir ama askere gider gelirsiniz başa dönmüş olursunuz. Ben bununla karşılaşmamak için, Hukuk yolunda adımlarımı emin atmak için askerliği bitirip yoluma öyle devam ettim. Şu an iyi ki gittim, bitirdim diyorum ve mesleki olarak çok rahatım.

 

Stajyer avukatlara tavsiyem, stajınızı başlatın biraz ilerledikten sonra dondurup askere gidin. 6 ay kısa bir süre. Ama hayatınıza etkisi çok olumlu olacak. Askerlikle ilgili her hangi bir sorunuz varsa buradan yanıtlayabilirim. Başarılar dilerim şimdiden.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ