Medcezir.net

Kısa Dönem Askere Gidecek Olanlara Tavsiyeler  

Kısa Dönem Askere Gidecek Olanlara Tavsiyeler   

Askerlikle ilgili araştırmalar, makaleler incelediğinize göre askerlik sizin için yakın demektir. Bir işe başlamak o işi bitirmenin yarısı demektir. Eğer askere gitmeye kararlıysanız doğru yoldasınız. Askerlik her Türk Erkeğinin Vatan Borcunu ödemesi için geçmesi gereken bir yol. Bu yol savaş sanatını öğrenmekten sabır ve özlem duygularınıza kadar işleyen, fiziksel ve manevi olarak güçlendiren bir süreç.

 

Kısa dönem askerlik dediğimiz zaman üniversite mezunlarının 6 ay süreyle icra edecekleri bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite dolayısıyla kendi yaşımızda gidemiyoruz. Bu nedenle öncelikle kendinizden yaşça küçük insanlarla askerlik yapacağınızı kabullenmelisiniz. Şansınız varsa sizin gibi kısa dönem askerlik yapan birkaç kişi ile beraber aynı yerde askerlik yaparsınız. Aslına bakarsanız uzun dönem askerlik yapanlarla askerlik yapmak daha keyifli ve daha eğlenceli olacaktır. Nitekim benim askerliğim de öyle oldu.

 

Askerlikte zamanın hızlı geçmesi her neferin umududur. Merak etmeyin bittiğini anlamıyorsunuz bile. O derece hızlı geçiyor. Yeter ki kafanızı sadece askerliğe odaklayın. “Ben bir askerim ve bu görevim 168 gün sonra sona erecek” diyebilin. Askerlik herkes tarafından farklı anlatılır. Kimisi çok zor der kimisi çok rahat yeaaa triplerine girer. Bu durum tamamen sizinle alakalıdır. Okumuş, gün görmüş insanlar olarak insani ilişkileriniz az da olsa iyiyse askerlik ferah geçer.

 

Komutanlar gözünde okuyan insan profili diğerlerine göre daha farklıdır çoğu zaman. Ancak okuyup da sağını solunu bilmeyenlerden olursanız ona bir şey diyemem. GENELDE üniversite mezunu olan kısa dönem askerler idari işlerde kullanılır. Nedir bunlar; yazıcı, haberci, santral vs vs.

 

Acemi birliğinden başlayalım. Acemi birliğiniz sizin 21 gün eğitim alıp, kadro asker olana kadar geçireceğiniz süreçtir. Bu süreçte TSK’nın uygulayacağı eğitim programları çavuşlar tarafından sizlere uygulanır. Askerliğe girişin ilk adımıdır. Bu zaman zarfında edineceğiniz arkadaşlar kadro birliğinde tanışacaklarınızdan daha can ciğer olacaktır. O yüzden onlarla iyi zaman geçirin, eğlenin.

Askere giderken neler götürmeliyim sorusu her zaman merak konusudur. Kesin ve net söylüyoruum. Abartmadan küçük bir valize 2 çift sivil elbise, 2 çift sivil atlet don, 2 çift çorap ve sivil ayakkabınızı alın. Tırnak makasından el sabununuza kadar kantinde satılıyor. Ayrıca TSK’nın size istihkak olarak sağladığı her şey orada yeterli oluyor. Ayak havlunuza kadar devlet veriyor yani. Sıkıntı yapmayın bu konuyu. Sadece acemi birliğinde tedbir amaçlı yanınıza bot kilidi alın ve boyuna asmalık cüzdan götürün.

Ukalalık, bilmişlik ve asilik askerliğin doğasına aykırıdır unutmayın. Kendinizi tabi ki ezdirmeyin ama her konuya itiraz ve cevap vermek gibi hareketler de yapmayın. Komutanlarınızla iyi geçinin ki siz de rahat olun. Askerliğin temel hedefi disiplindir. Disiplini önce kendinizde sağlayın. Özetle yap denileni yap rahat et mantığını oturtun. Sivilde emrinizde 5000 adam da çalışsa askerde herkesin gözünde 20 yaşında ve diğer her askerle eşit değerde bir nefersiniz unutmayın.

Acemi birliğinde ilk günler negatif adamlar olacaktır. “ Nerden geldik ya, keşke tecil hakkımı sonuna kadar kullansaydım da geç gelseydim” “ Biter mi abi yaa” “Günler nasıl geçecek abi daha 6 ay var”  gibi  cümleler sık sık duyabilirsiniz. Bu adamlardan uzak durun, keyfinizi kaçırmayın. Hatta cümleyi sarf edenle arkadaşlık ilişkilerinizi gözden geçirin. Siz kendinizi oraya ait hissedin ve bir gün hizmet sürenizin tamamlanıp eve gideceğiniz günü hep hatırlayın.

Ne kadar eğlenceli hale getirirseniz o kadar güzel zaman geçer. Eğitim aralarında arkadaşlarınızı alıp kantinde çekirdek çitlemek güzeldir mesela. Yaz döneminde gittiyseniz çimlere yayılıp soğuk bir şeyler içmek hoştur. O sohbetleri ömrünüz boyunca arayacaksınız unutmayın.

 

Askerlik çok çabuk geçiyor rahat olun. Bakın ben daha dün sizin gibi yana yakıla tavsiyeler arar makaleler okurdum. Çünkü bir belirsizlik oluyor ister istemez. Ne yapacağım ne edeceğim. Bana ne görev verilecek, yapabilecek miyim? Arkadaşlarım nasıl olacak. Alışabilecek miyim? Bu sorular benim de en çok merak ettiğim sorulardı. Açıkça söyleyeyim hepsi pozitif hepsi güzel geçecek. Zorla bir iş yaptırılmaz, yapamadınız diye canınızı alacak değiller ya? Olaya hep böyle bakıyordum askerde. “ Elimden geleni yaparım. Yapamadığım zaman canımı alacak değiller ya” meselenin özü budur aslında.

Siz gayet rahat olun. Zaten askere çok büyük sorumluluk gerektiren görevler verilmez. Acemi birliğinde zaten bir göreviniz olmayacak büyük ihtimalle. Karo birliğinize geçtiğinizde, duruma göre değerlendirilip seçilirsiniz. Bilgisayar bileni alır yazıcı yapar nöbet yazdırırlar. Eli ayağı düzgün biri olursun haberci olursun bölük komutanının kırtasiye işlerini görürsün. Denk gelir santralde telefonlara bakarsın. Bunun gibi idari pozisyonlara gelirsin. Zaten en fazla bunları yaparsın. Hiçbir şey yapmayan var mı? Elbette var. Nöbet tutarsın, günlük işleri yaparsın, ekstra bir durum olursa verilen görevleri yaparsın.

 

Askerlik güzeldir. Aynı kadroyla tekrar askerlik yapmak isterim diyebileceğiniz insanlara denk gelirseniz o zaman daha da güzeldir. İnsan gerçekten hayatın anlamını, zamanın önemini ve özgürlüğün kıymetini anlıyor. Askerden sonra hayattan daha çok zevk alacaksınız buna eminim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ