Medcezir.net

Araç İçi Kameralar Özellikleri ve Faydaları

Araç İçi Kameralar Özellikleri ve Faydaları

Dünya aynı hızıyla dönse de teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemeye devam ediyor. Kısa süre önce lüks dediğimiz ürünler bir anda hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girebiliyor. Youtube’nin popüler kaza videoları ile tanımaya başladığımız araç içi kameralar, kendisini yavaş yavaş lüks olmaktan kurtarmaya başladı bile.

Peki araç içi kameralar, nasıl lüks olmaktan çıkıp yerini bir ihtiyaç haline getirmeyi başardı? Bir nesnenin ihtiyaç halini alması, o nesnenin hayatımıza kattığı faydalarıyla doğrudan ilintilidir. Araç İçi Kameraların Faydaları bireysel faydalarının yanında toplumsal faydaları da, artık araçlarımızın ayrılmaz parçaları haline getirmekte.

Bireysel anlamda araç içi kameralarının faydaları sadece kaza anını göstermesiyle sınırlı değil. Aracımızla hareket halindeyken beynimizde enstantane halinde geçen; ama yakınlarımıza göstermekle anlam bulan anlar, aniden meydana gelen doğa olayları ya da açıklanması sadece maddi delile dayanabilecek olaylarda, araç içi kameralar delil niteliği taşımakta. Araç içi kameraların toplumsal faydaları da birçok problemi çözecek ve birçok alana nüfuz edecek özellikler içermekte.

Toplu taşıma araçları, otobüsler, minibüsler, okul servisleri; ticari taksilerde yaşanan olumsuzluklar araç içi kameralar sayesinde problem olmaktan çıkmakta. Maddi delil yetersizliği ile ceza almayan hırsızlıklar, kural ihlalleri ve birçok suç kendisini bu sistemlerin içine hapsederek, bu sistemlerin sayesinde kişileri emniyete almakta.

İnsanlar izlendikleri zaman daha dikkatli ve duyarlı olmaktadır. Araç içi kameralar bu özelliği ile ayrıca “önleyici” bir görev de üstlenmektedirler. Özellikle toplu taşıma araçlarında yaşanan hırsızlık, gasp, taciz gibi yaşanabilecek olumsuz olaylarda müşterileri güvenceye alırken, saldırganlara karşı da önleyici bir rol üstlenmektedir. arac-ici-kamera

Ergonomik kullanımı, kolay bir şekilde araçlara monte edilebilmesi, kayıtların alınabilmesi gibi özellikler sayesinde ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan araç içi kameralar, Rusya’da zorunlu iken, Amerika’da kullanıldığı taktirde sigorta acentelerinin indirimlerinden yararlanma olanaklarının bulunması ile, bizim bu teknolojinin gerisinde kaldığımızı gösteriyor.

Şahsî araçlarımızda kullanacağımız araç içi kameralar, spontane gelişen olayları kayıt altına alırken bize yaşanacak kazalarda delil sağlamakta, toplu taşıma araçlarında ise müşterilerin kendilerini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Değişen koşullarla birlikte birgün zorunlu-zarurî hâle geleceği görünen araç içi kameralar, geç gelen teknolojinin yerine şimdiden araçlarımızda yerini almayı bekliyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. rusya dedi ki:

    Ozellikle rusyada cok kullanilir. Bunun sebebi rus sigorta sirketleri kameraya gore odeme yaparlar. Hata varsa tespit edilir ve odeme yapilmaz. Bu sistemin turkiye ye de gelmesi lazim.

BİR YORUM YAZ