Medcezir.net

Ağır Ceza Hukuku

Ağır Ceza Hukuku

Ağır Ceza Hukuku

Toplumsal hayatta meydana gelen ihlallerde en son uygulanacak bir hukuk dalıdır. Suç adı verilen haksız fiile uygulanacak olan müeyyideleri yani yaptırımları belirleyen kurallar bütününe Ağır Ceza hukuku denir. Kişinin hak ve özgürlüklerinin, kamu düzeni güvenliğinin, hukuk devletinin, kamu sağlığının ve toplumun barış içinde yaşamasını sağlamak ve suç işlenmesini önlemek Ağır Ceza kanununun en önemli amacıdır.

medcezir.net-agir-ceza-hukukuAğır ceza hukukunun en önemli iki unsuru vardır. Bu unsurlar, Suçta ve Cezada kanunilik ilkesi ve Suçta ve Cezada kusur ilkesidir. Ağır ceza davalarında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Şüpheli şansın hakkındaki tüm iddiaları öğrenmek gerekmektedir. Ayrıca, bu iddialar karşısında toplanması gereken şahsın lehine olan tüm delillerin bir araya getirilmesi talep edilmelidir.

Yakalama kararı ile ya da şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan, yakalanan ya da göz altına alınan şahsın, olayla ilgili kimseyle konuşmadan önce, bu konuda profesyonel deneyimli bir Ağır Ceza Avukatı ile yapacağı bir görüşme sağlanmalıdır. Bu görüşmenin de, kimsenin duyamayacağı bir yerde gerçekleşmesi sağlanmalı, hukuki yardım alınması gerekmektedir.

Ağır Ceza Avukatı için bu hukuki yardım neticesinde ifade verilmesi oldukça önemlidir. Suç işlediği iddia edilen şahsın, üzerine atılmış olan suçu işlemediğini ya da iddia edildiğinden daha az cezayı hak ettiğini, hatta fiilin hukuka aykırı olmadığını ve hukuka uygunluk sebeplerinin varlığını ileri sürerek, şüpheli olan sanığı savunan kişiye Ağır Ceza Avukatı denir.

Eğer, Ağır Ceza Avukatı burada mağdur olan kişiyi temsil ediyorsa, suç işleyen şahsın en ağır bir şekilde cezalandırılması için yargılamaya katılır. En iyi hizmeti vermeye çalışır. Şahısların hürriyeti gibi oldukça önemli ve hassas bir alanı ilgilendiren Ceza davaları, Ağır Ceza Avukatına son derece ağır bir sorumluluk yüklemektedir. Ağır Ceza Avukatının da bu sorumluluğun altından en iyi şekilde çıkabilmesi için, Ağır Ceza hukuku mevzuatına dair oldukça donanımlı, profesyonel bilgi birikimine, tecrübe ve uzmanlığa sahip olması gerekmektedir. Dolayısıyla; Ağır Ceza Avukatları kimin tarafında olursa olsun, bir soruşturma sürecine en erken bir şekilde müdahil olursa, olumlu sonuçlar alması mümkün olabilmektedir.

Ceza davalarına bakan Asliye Mahkemelerinin en yüksek mahkemesi olan Ağır Ceza Mahkemelerinin görevi; kanunların görevli kıldığı hallerin saklı olması üzerine, Türk Ceza Kanununda yer alan yağma, resmi belgede yapılan sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık suçları nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis, “10 yılı geçen” hapis cezalarını kapsayan suçlarla ilgili dava işlerine de bakılmaktadır. Ağır ceza mahkemesi adını almasındaki nedeni ise, ele alınan davaların oldukça ağır olmasıdır.

Birer hakimli olan Asliye Mahkemelerinin, Ağır Ceza mahkemelerinde bir başkan, savcı ve iki üye bulunmaktadır. Ağır Ceza Mahkemelerinin göreceği davalarda mutlaka savcı önce bir hazırlık sorgusu yapacak ve suç olup olmadığını tespit edecektir. Suçlu olduğuna kanaat getirildiği durumda ise, sorgu hakimine ilk tahkikatı yaptırmaktadır. Yapılan ilk tahkikat sayesinde, suç olduğu noktasında birleşildiği durumda Ağır Ceza dava süreci başlayacak, şahıs suçlu görülürse mahkum olacaktır. Eğer suçlu görülmezse de beraat edecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ