Medcezir.net

Sigorta Hukuku Nedir?

Sigorta Hukuku Nedir?

Sigorta Hukuku,

medcezir.net-sigorta-hukukuTicaret hukuku kapsamına giren özel bir hukuk dalıdır. Sigortacının bir prim karşılığında, şahsın parayla ölçülebilen bir menfaatini zarara uğratan rizikonun meydana gelmesi durumunda, düzenlemesini öngörür. Sigortacılıkla meşgul olan işletmelerin çalışmalarını ve faaliyetlerini düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür. Ayrıca bu kuralları belirli bir sistem içinde inceleyen hukuk dalına da sigorta hukuku denir.

Türkiye’ de sigorta hukuku, sigorta teminatı ve sorumluluğu gibi birçok konuda, sigortacıları ve tazminat talep eden özel, tüzel kişileri, aracı kuruluşları temsil etmektedir. Evlerde, işyerlerinde oluşabilecek her türlü kaza anında hırsızlık, yaralanma, yangın ya da benzeri bir durumda, hatta vücutta oluşabilecek bir organ kaybı olduğunda bu zararları ödemek elbette sigorta şirketinin görevidir. Güvenilir ve alanında uzman sigorta şirketi seçmekte fayda vardır. Çünkü iyi bir sigorta şirketi seçmek, oluşabilecek aksiliklerinde önüne geçmekte atılacak önemli bir adımdır.

Bazı sigorta şirketleri bu durum karşısında, birtakım zorluklar çıkarabilmektedir. Hatta ödemeyi geciktirebilmektedirler. Böylesi durumlarda sigorta hukuku devreye girer ve oluşan bütün mağduriyetlerin önlenmesi için tüm olanaklarını kullanır. Aslında, sigortacılık faaliyetinin mali riski söz konusudur. Bu da, idarelerin sigortacılık faaliyetlerini yoğun bir şekilde denetlemeye yönelmelerine neden olur. Sigorta hukukunun içeriğinde başta sağlık, hayat, işletme, konut, ulaşım gibi birtakım alanlarda gerçekleşen sigorta poliçeleri söz konusudur. Ayrıca, cezai yaptırımlarla belirlenen yasalar çerçevesinde ise, para ya da hapis cezası uygulanmaktadır.

Sigorta hukukunu özetleyecek olursak; sigortacının bir pirim karşılığında kişinin parayla ölçülebilen menfaatini zarara uğratan tehlikenin meydana gelmesiyle, bu durumu tazmin etmeyi gerektiren bir kişi ya da kişilerin hayatında oluşabilen bazı olaylar karşısında hem para ödemeyi hem de diğer edimlerde bulunmayı ifade eder. Türkiye” de sigortacılığın hızla gelişmesiyle, sigorta uygulanmasından kaynaklanan hukuki uyuşmazlıkların da sayısı artmaktadır.

Sigortacılığın ana mevzuatı olan Türk Ticaret Kanunu ve Sigortacılık Kanunuyla, bunlara bağlı tüzük, yönetmelik ve tebliğlerdeki değişimle, bu alandaki faaliyetlerin hukuki boyutuna ilişkin teknik hukuki desteğin de sağlanması oldukça önemlidir. Sigortacılık alanına ilişkin idari kurumların uyguladıkları işlemlere yönelik olarak, gereken tüm hukuki başvuruların yapılması ve dava takibi alanlarında da müvekkillerine gereken hizmeti sunmak Sigorta Dava Avukatının sunduğu son derece önemli hizmetidir.

Sigorta Hukuku Avukatı hukuki hizmetleri:

Sigortayla ilgili olan alacak ve tazminat davaları, Maluliyet sigortası davaları, Yangın sigortasına ilişkin davalar, Ferdi kazalara ve mal tazminatlarına ilişkin davalarda sigorta hukuk avukatı hukuki hizmetler sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ