Medcezir.net

Ticaret Hukuku Nedir?

Ticaret Hukuku Nedir?

Ticaret Hukuku

medcezir.net-ticaret-hukukuSağlıklı bir ticaretin her şeyi anlamında ifade edilir ve üç başlık altında incelenmektedir. Ticari işletme hukuku, kıymetli evrak hukuku ve ortaklıklar hukuku başlıklarıyla, ticari hayatı düzenlemektedir. Ticari hayatı kontrol altında tutmaya çabalayan çok önemli olan bir hukuk dalıdır.

Şahıslar arasındaki ilişkileri düzenlemesi ve hukukun ticaretle ilişkili olan bütün mevzuatlar, Ticaret Hukukunun kapsamında yer alan konulardır. Ticaret hukukunun genel kavramlarından bahsedecek olursak eğer bunlar; tacir, ticari işletme, ticaret sicil, ticaret unvanı, haksız rekabet, ticari defterler, cari hesap, ticari işler tellallığı, acentelik, ticaret ortaklıkları başlıkları altında tanımlanmaktadır. Ticaret Mahkemelerinin kuruluş yeri ise, Asliye Hukuk Mahkemesinin birer dairesi olarak yer almasıdır.

Ticaret davaları, Asliye Ticaret Mahkemeleri ve Asliye Hukuk Mahkemesinin görevine girer. Bu mahkemeler, meydana gelen bütün uyuşmazlıkların çözüme kavuştuğu ticaret mahkemeleridir. Ticaret davalarında, bir davanın ticari olabilmesi için bazı sonuçların oluşması gerekmektedir. Öncelikle, birinci olarak davaya ticaret mahkemesi yani iş gören, özel mahkemede bakılması gerekmektedir. İkincisi ise, özel muhakeme usulü kurallarının uygulanması durumudur.

Ticari davalara, Ticaret Mahkemesinin bakabilmesi için o yerde olması gereklidir. Eğer Ticaret Mahkemesi yoksa, ticari davanın Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması mümkündür. Tacir ve ticari işletme kavramları; ticari dava nitelendirilmesinde önemli bir rol üstlenir. Basit yargılama usulüyle ticari davalarda yargılama gerçekleşmektedir. Kıymetli evrak kaybından doğan iptal davaları, basit yargılama usulüne örnek verilebilir. Kanunla geniş bir çerçevede ticari davaların sınırları bahsedilmiştir.

Şöyle ki; Ticari davalar ve Mutlak Ticari Davalar ihtisas gerektiren mahkemelerdir. Dolayısıyla, bu davaların daha hızlı ve hukuka uygun bir şekilde sonuçlanabilmesi için, bu konuda yetkili mahkemelerce incelenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, Ticaret Hukuku kapsamına giren diğer hukuk dalları şöyledir. Ticari İşletme Hukuku, Şirketler Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku, Taşıma Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Deniz Ticareti Hukuku, Sigorta Hukuku, Rekabet Hukuku…

Ticaret Avukatı dava vekilliği hizmetleri : Şirketlerin birleşmeleri ya da devralmaları davaları, İflas ya da iflasın ertelenmesi davaları, Haksız rekabetten doğan davalar, Şirketlerin alacak davaları ve tüketici hukukunu nedeniyle oluşan davalar, vergi hukuku nedeniyle oluşan davalar, Patent ve marka başvuru davaları dava vekilliği hizmetleridir.

Ticaret Avukatı danışmanlık hizmetleri : Cari hesap ilişkilerinin düzenlenmesi, Acente sözleşmelerinin düzenlenmesi, Distribitörlük sözleşmelerinin düzenlenmesi, İnşaat sözleşmelerinin düzenlenmesi, İrtibat bürolarının denetlenmesi, İşletme defterinin denetlenmesi, Lisans sözleşmelerinin düzenlenmesi danışmanlık hizmetleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ