Medcezir.net

Çocuklarda Dikkat Geliştirmenin Yolları

Çocuklarda Dikkat Geliştirmenin Yolları

Öncelikle her insan nasıl aynı değilse, her çocukta aynı değildir. Ebeveynlerin hepsinden önce çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Her çocuğun kapasitesi, ilgi alanları başkadır. Bazı çocuklar müzik dinlemeyi, enstrüman çalmayı severken bazılar resim çizmekten hoşlanıyor. Eğitim sisteminin ağırlığı altında ezilen çocuklardan hem her konuda başarılı olmalarını bekliyoruz hem de onları yaşıtlarıyla büyük bir rekabete sürüklüyoruz.

çocuklarda dikkat geliştirmenin yolları 2

Eğer çocuğunuzun dikkat dağınıklığı olduğunu fark ettiyseniz, belli bir konu üzerinde odaklanma sorunu yaşıyorsa, çok çabuk sıkılıp derslerini yarım bırakıyorsa burada görev eğitimcilerden çok anne babalara düşüyor. Çünkü okulda ders süreleri dışında özellikle çocuğunuzla ilgilenecek birisini bulmakta zorlanabilirsiniz. Hem de çocuğunuz derslerden çok çabuk sıkıldığı için bunu yapmak istemeyecektir. Onun için ebeveynlerin yapması gereken, ödevleri birlikte ve eğlenceli hale getirerek bitirmek, çocuğun sıkılmasına izin vermemek, ödevi tamamladığında onu ödüllendirmek ve övmek. Her birey gibi çocuklarda övülmekten hoşlanır eğer ödevini yaptıysa ileride ne kadar başarılı ve mutlu olacağından bahsedebilirsiniz ve onu birazcık şımartabilirsiniz. Ancak çocuğunuzu överken de dayatmalardan kaçınmalısınız, ‘’Aferin benim oğluma-kızıma, ileride ne kadar büyük doktor olacak.’’ Cümlesi bir dayatmadır. Belki çocuğunuz şuan küçük ve bilinçsiz ancak bilinçaltına kazınacak bu cümleden dolayı ileride doktor olamazsa kendini başarısız ve sizi hayal kırıklığına uğratmış hissedecektir. Veya çocuğunuzu ödevlerini bitirdikten sonra ödüllendirebilirsiniz. Ne kadar çabuk bitirirse o kadar çabuk ödülüne kavuşacağını düşünen çocuk sıkılmaya ve dalıp gitmeye vakit bulamadan bir an evvel ödevini bitirmeye çalışacaktır.

çocuklarda dikkat geliştirmenin yolları 3çocuklarda dikkat geliştirmenin yolları

Çocuğunuzu daha rahat gözlemlemek için birlikte sorunları çözmeniz, verilen ödevleri beraber yapmanız çok önemli. Ancak şimdiki çocuklar çok zeki bir bakmışsınız bütün ödevi size yaptırıvermişler, böyle durumlar yaşamamak için ödevi çocuğunuza yaptırmalısınız. Ancak bunu zorla değil çocuğu aynı zamanda eğlendirerek ve öğretici bir şekilde yapmalısınız. Şarkılar söyleyerek alfabeyi yazdırabilirsiniz. Arada resimler çizebilirsiniz. Çocuk eğlendiği sürece daha istekli ve başarılı olacaktır. Hepimiz bu yollardan geçtik. Sizin de bir zamanlar çocuk olduğunuzu unutmamalı ve anlayışlı olmalısınız.
çocuklarda dikkat geliştirmenin yolları 5Schoolboy Struggling with Math Problems

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ