Medcezir.net

Çocuklarla İletişim Kurmak

Çocuklarla İletişim Kurmak

Çocuklarla İletişim Kurmak

çocuk-psikolojisnde-bağlılık

 

İletişim dili, çocuklarla  iletişim kurmak; çocukların anne ve babalarını kendi dünyalarında ne kadar çok ciddiye aldıkları ile ilgili önemli bir araçtır.

 

İletişimde Niyet Çok Az Öneme Sahiptir!

 

İletişimde niyet çok az öneme sahiptir. Burada önemli olan şey; çocuğun duygularını ve düşüncelerini iletişim köprüsü üzerinden tam olarak aktarabilme yeteneğidir. Doğru olarak anlaşılmak çocuklarla iletişim konusunda en önemli noktadır.

Çocuklarla iletişimde söz etkisi yapılan araştırmalara göre %10 iken ses tonu etkisi ise %30 civarındadır. Mimik ve Jestlerin beden dilinin ve yüz ifadelerinin etkisi ise %60 olarak bulgulanıyor…

 

Demek ki çocuk iletişiminde söz tek başına yeterli etkiyi göstermiyor.

 

Çocuklarla konuşurken Uzun Cümleler Kullanmayın!

Çocuklarla iletişime geçerken en iyi haliyle %10 iletişimde pay sahibi olan sözcükleri uzun uzadıya birbirine eklemek bu oranı daha da düşürür. O nedenle çocuklarlar iletişimde kısa cümleler kullanmak yerinde olacaktır.

 

Çocuğun Anlayacağı Dilden Konuşun

Çocuğun aşina olmadığı ya da bilmediği kelimeler kullanmak algıyı daha da karartır. Çocuk kelimelerinizden bir şey anlayamaz. Henüz kelime haznesi zayıf olan çocuğun hakim olduğu kelime sayısı az olduğu için çocukla iletişim konusunda bu konuya dikkat etmek gerekir.Çocuğun size anlayabilmesi için öncelikle sizing çocuğu anlamanız gereklidir.

 

Etiketler: çocukla iletişim, çocuk gelişimi, çocuklarla doğru iletişim                                                                                      

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ