Medcezir.net

Ders Çalışma Motivasyonu

Ders Çalışma Motivasyonu

Ders Çalışma Motivasyonu

çocuklarla-iletişim

 

Öğrencilerin derslerinde başarısız olmaları ve ders çalışma isteğini kaybetmeleri şüphesiz motivasyon eksikliğinden kaynaklanıyor. Eğitimde motivasyon eksikliği öğrencilerin performansını düşüren başarılı olmalarını engelleyen önemli olumsuzluklardan biridir.

 

 Ders çalışmaya motive olmuş ve bir şeyler başarmış öğrenciler derslerine nasıl motive olabiliyorlar?

 

 

Öncelikle şu konunun bilinmesi gerekiyor, ders çalışma veya diğer bütün işlerde başarılı olmak için temel şart yapılan işi gerçekten sevmektir. Dışarıdan herhangi bir zorlama, eğer içeriden gelen bir motivasyon yoksa çok da etkili olmayacaktır.

 

Ders çalışmayı sevmek işi başarmanın en önemli anahtarı olmakla birlikte motivasyonun dışardan da desteklenmesi başarıyı artıracaktır.

Bu nedenle öğrencinin ders çalışırken içeriden gelen motivasyon enerjisiyle  çalışma performansını artırmak için anne ve babaya, öğretmenlere büyük iş düşüyor.

Öğrencinin derslerine çalışmasının ileriki zamanda çocuğun yaşam standardına olan olumlu etkileri, başarılı öğrencilerin yaşamları örneklendirilerek gösterilebilir.

 

 

Anne ve Babaya Düşen Görevler

 

Öğrencinin tamamen ders kitaplarına boğulması durumunda anne ve babanın öğrenciyi sosyalleştirme -adına rahat bir nefes alması adına rehber olması gerekir. Çünkü hayat tamamen bu çalışmaktan ibaret değildir.

 

Ders çalışmak ve derslerde başarılı olmak hayatın başarılacak binlerce işinden sadece biridir.

Dış Olumsuz Etkiler

 

Bazı durumlarda öğrenci bir dersi öğretmeninin etkisiyle de sevebilir veya çok sevdiği bir dersi negatif enerji aldığı öğretmeni yüzünden sevmemeye başlayabilir. Bunlar dış etkenlerdir. Okul değiştirmek, arkadaş çevresi değiştirmek, aileden herhangi birinin ölmesi ya da hastalanması veya bir trafik kazası veya bir arkadaşın başına olmadık işler gelmesi motivasyonu olumsuz yönde etkiler.

 

Etiketler: Ders Çalışma motivasyonu, ders çalışma, sınavlara hazırlık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ