Medcezir.net

Eğitimde Motivasyon

Eğitimde Motivasyon

Eğitimde Motivasyon

eğtimde-motivasyon

 

İnsanların günlük yaşamlarında göstermiş oldukları birçok davranışın yönü- şiddeti çeşitli etkenlere bağlıdır, bu etkenler içerisinde kişinin geliştirmiş olduğu düşünceler kalıplar olaylara bakış tarzı ve çevreden gelen etkiler bir bütün olarak iş birliği içindedir.

Eğitimde Motivasyon

 

 Eğitimde motivasyon öğrencilerin derse daha fazla ilgi ve sevgi göstermesi için psikoloji biliminden de yararlanarak çeşitli yöntemlerle öğrencileri olumlu yönde etkilemek ve ders çalışmaya yönlendirmek çalışmalarının bütünüdür.

Motivasyonun Önemi

Öğrencilerin motive olması onların derslerde daha başarılı olmalarını sağlar, derse katılımları arttıkça düşünce üretme hayal gücünü geliştirme yararlı bir şeyler üretme yetenekleri de o oranda artar. Öğrenciyi güdüleme, öğrencinin başarısını arttırır ve bu yönde yapılan birçok araştırma güdülenmenin öğrenci başarısında pozitif bir etken olduğu konusunda birleşir.

 

Öğrenciyi Yönlendirmek

 

Motivasyonla öğrencilerin davranışlarının yönü şiddeti kararlılığı yönlendirilebilmektedir.

 

Güdü türleri nelerdir

 

Güdü türleri birincil güdüler ikincil güdüler sürekli güdüler iç ve dış güdüler olmak üzere kısımları ayrılıyor.

 

birincil güdülerde temel fizyolojik ihtiyaçlarla oynama söz konusuyken ikincil güdüler de daha çok sosyal ve psikolojik temelli çalışmalar yapılmaktadır. Sürekli güdüler ise uzun vadede belirlenen bir hedefe uzun vadede yönlenmedir. Örneğin 2 yıl sonra askere gidecek bir genç askerliği gelene kadar askerliğe ruhsal olarak ve psikolojik olarak hazırlanmaktadır içsel güdüler ise bireyin kendi kendine bir olayı başarmak isteği ve azmi ortaya koymasıdır. dışsal güdüler öğrenci çalışmaya özendirmek ve ders çalışmayı sevdirmeye yönelik güdülerdir.

 

Etiketler:

Eğitimde motivasyon, motivasyonun önemi,güdüler, güdü çeşitleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ