Medcezir.net

Özgüven Nedir?

Özgüven Nedir?

 Özgüven Nedir?

özgüven

Özgüven nedir özgüven insanın kendi kendine olan güvenidir. Başka bir tabirle özgüven kendimize biçtiğimiz değerdir. Özgüven kendimizi önemli bulmaktır, kendimize değer verdiğimizin bir göstergesidir.

 

Özgüven değişir mi?

 

Özgüven çeşitli durumlara göreve duygu hareketlerine göre, bir işin başarılıp başarılmaması sonucuna göre  değişiklik gösterebilir.

 

Özgüven Egonun Kibrine Dönüşebilir!

 

Bazı durumlarda kişi aşırı özgüvenin kurbanı olarak bir olaya gerekli şekilde tepki veremeyebilir ve başarısız olabilir.

 

Her anlamda kendine aşırı bir şekilde güvenmek yararlı değildir. Çünkü “ her bilenin üstünde bir bilen vardır!”  ayeti kerimesinde buna işaret edildiği gibi özgüvenle girişilen bir işin başarılmasında oluşan ego kaynaklı kibir-gururlanma ile karıştırılması tehlikesi vardır.

 

Herhangi konuda veya bir işte yeterli bilgi ve deneyime sahip olmak güzel bir şey fakat aşırı özgüven kibrin kara ve bulanık sularına karıştığında insanlar için olumsuzluklar baş gösterir.

 

Bir işi başarmak için insanın kendine olan özgüveni iyi bir başlangıç için gerekli olduğu gibi;  özgüveni olmayan bir insan hiçbir işte başarılı olmaz.

Ama özgüveni abartmamak gerekiyor. İnsanlar birtakım işleri özgüvenleri sayesinde başardıklarını söyleyerek göğüs kabartır buna mukabil bazı insanlar da kendine duydukları özgüvene rağmen başarısız oldukları belirtir.

Başarının Sırrı

Başarının elde edilmesinde özgüven başlı başına yeterli bir faktör değildir. Bir işin oluşmasında bütün evren gizli bir işbirliği içindedir. Elbette bir işe girişirken özgüven işi başlatma açısından önemli bir ama özgüveni abartmak onu kibirli birleştirmek tehlikesi ile karşı kaşıya bırakır.

 

 

Etiketler: özgüven nedir, ego, kibir, başarı,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ