Medcezir.net

Özgüveni Zedeleyen Faktörler

Özgüveni Zedeleyen Faktörler

Özgüveni Zedeleyen Faktörler

 

Hiçbir insan yeryüzüne geldiği zaman kendi özgüveninden yoksun olarak gelmediği gibi tam bir özgüvenle dolu olarak da gelmez.

Dolayısıyla özgüven sonradan ailenin çevrenin toplumun programlanması ve şekillendirilmesiyle ve yönlendirmeleriyle gelişmeye başlar. Özgüvenin gelişmesinde çocuğun doğumundan itibaren bütün büyüme evresindeki aile ilişkileri arkadaş ilişkileri önemli etki yapar.

 Özgüvenin zedelenmesine yol açan belli başlı davranışlar şöyle sıralanabilir.

 

İhmal etmek, ihmal etmek özgüvenin zedelenmesinde çok önemli bir rol oynar. Örneğin harçlıklarını biriktirmiş bir çocuk borçlu bir baba senaryosu üzerinde düşünelim. Çocuk harçlıklarını biriktirmiş ve babasına bir sürpriz yapmak istemiş olsun .Hatırı sayılır bir para biriktirdikten sonra bu heyecanını babasıyla paylaşmak isteyen çocuğun bu heyecanını görmezlikten gelen ve yüzünü asan bir baba profili düşünelim. Çocuk büyük bir sevinçle kumbarasına yöneliyor ve babasına biriktirdiği bütün paralarını vermek istiyor, bu noktada babanın tepkisi ilgisizlik ise bu durum çocukta büyük travmalara neden olacaktır.

 

Çocuğa Baskı Yapmak: Anne ve babanın kaçınması gereken davranışlardan biri olan çocuğa baskı yapmak da özgüven zedeleyici bir yaklaşımdır. Çocuğu disipline etmek isteyen anne ve babanın sürekli başvurduğu baskıların gerilimine dayanmak zordur. Bu gerilim özgüveni çok zedeler. Çocuğa dayak atmak, kendi istediği şekilde davranmasını engellemek de özgüven yıkıcı davranışlardır.

 

Eleştiri

Çocuk sürekli olarak eleştirilirse kendine olan güveni yavaş yavaş kaybolur. Kendi başına bir iş yapmak istemez ve başarısız olacağından ya da eleştirileceğinden korkar. Bu davranış çocuğun hayatının tümünde görülebilir.

 

Etiketler: özgüven, özgüvenin zedelenmesi, anne baba davranışı, çocuk eğitimi, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ