Medcezir.net

Sınırsız Enerji

Sınırsız Enerji

Sınırsız Enerji

güneş -enerjisi

Fransa’nın güneyindeki Aix En Provence kentinin Cadarache kasabasında uluslararası çapta bir nükleer enerji çalışması yapılıyor.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan 34 ülkenin uzmanları burada birleşme enerjisi ile ilgili belki de dünyanın en büyük bilimsel projesi üzerinde çalışıyor. Uzmanlar atom birleşmeleri ile yeni bir nükleer reaktör inşa etmeyi hedefliyor…

 

Bu bölgede geleceğin nükleer birleşme reaktörü inşa ediliyor. Boyutu 60 futbol sahası genişliğinde olacak. İnşaat 20 yıl içinde bitirilecek.

Sistem Nasıl çalışacak?

Atom çekirdekleri bir araya getirilecek/birleştirilecek. Bunun için yüz milyonlarca derece sıcaklığa ihtiyaç var. Bu sıcaklıklarda plazmayı tutabilmek için manyetik alan kullanılıyor. Dötaryum-Tridyum arasında bölünme tepkimesi gerçekleştiriliyor. Dünyanın enerji sorunu atom çekirdeklerini birleştirme projesi ile birlikte çözülmüş olacak.

Nükleer atom çekirdeklerinin birleşmesi ile ne gibi avantajlar olacak?

Bunun en büyük avantajı Bernard Bigot’a göre yanabilir madde olmasıdır. Yanma işlemi de Hidrojen ile gerçekleşir. Doğada en bol miktarda bulunan madde hidrojendir. Atıklar kontrollü bir şekilde atılabilecek. Çok az miktarda radyo aktif madde özel düzeneklerle sızıntıya karşı da korunacak. Ve diğer nükleer sistemlere oranla birkaç yüzyılda atıklar giderilebilecek.

Nükleer parçalanmanın aksine nükleer birleşmenin sağlanabileceği bu sistem 16 milyon Euroya mal olacak. Dünyanın enerji sorununa büyük bir çözüm olarak görülüyor bu proje…

Etiketler: nükleer enerji, Fransa, nükleer enerji santrali inşaatı, atom çekirdeklerini birleştirme

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ