Medcezir.net

Domuz Gribi Nedir

Domuz Gribi Nedir

Domuz Gribi Nedir

Domuz gribi nedir, domuz gribi belirtileri nelerdir, domuz gribi tedavisi nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Domuz gribi nedir?

Etkeni virüs olan bir grip hastalığıdır. Domuz gribi yüksek ateş boğaz ağrısı baş ağrısı halsizlik öksürük gibi belirtilerle seyreder ,mevsimsel olarak sonbaharın son aylarında kış ve ilkbaharın ilk ayında görülmektedir Çünkü ortamda nem artışı sıkışık ortamda kalabalık ortamlar virüsün yayılmasını zemin hazırlar.

Domuz gribi influenza virüsünün yol açtığı, domuzlarda görülen yüksek düzeyde bulaşıcı solunum sistemini kilitleyen Bir enfeksiyon hastalığıdır. Domuzlar arasında öldürücülüğü yüzde 4 civarında iken insanlar arasında bu oran yüksektir.

domuz-gribi

Domuz Gribi Aşısı

Birçok ülkede domuz gribi aşısı vardır.

Domuz Gribi bulaşıcı mıdır

Domuz gribi virüsü insandan insana geçmektedir, solunum yoluyla bulaşmaktadır.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir

Genel vücut kırgınlığı/ üşüme /titreme /ishal/ baş ağrısı/ boğazda yanma/ vücut ağrısı /ateş ve öksürük soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtiler gösterir.

 Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribinin tedavisi doktor tarafından önerilecek ilaçlarla sağlanır. Domuz gribinden korunma yolları da şöyle sıralanabilir; domuz gribinden korunabilmek için öncelikle temiz ortamlarda kalmak hastalara ait özel eşyaları çarşaflı çamaşır gibi eşyaları kullanmamak ve hastalarla ile temastan kaçınmak öksürme da hapşırma sırasında mendil kullanmak hapşırmadan sonra elleri yüzü bol bol sabunlu suyla yıkamak gerekir. Domuz gribi tedavisi için doktorunuzun yazacağı antiviral ilaçlar reçetesiz satılmamaktadır. Medcezir sitesi olarak sizlere en güncel ve yararlı bilgiler barındıran  makaleleri vermeye devam edeceğiz.

Etiketler: Domuz gribi nedir, domuz gribi belirtileri nelerdir, domuz gribi tedavisi nedir, medcezir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ