Medcezir.net

Epilepsi Nedir

Epilepsi Nedir

Epilepsi Nedir

Epilepsi nedir ,epilepsi belirtileri nelerdir, epilepsi nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevap vereceğiz bu yazımızda…

Epilepsi nedir?

Beynimizin içinde bulunan sinir hücrelerimizin normal olmayan bir şekilde elektrokimyasal boşalma yapması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Epilepsi nörolojik bir bozukluktur ve beynin normal çalışması ile ilgili oluşan kullanılan elektriğin kontrolsüz olarak yayılması sonucu meydana gelir. Kalıcı olmayan bilinç kaybına sebep olabilir epilepsi nöbeti geçiren insanlardan şiddetli bir ölüm korkusu ortaya çıkar kişi bazen yere düşebilir.

 Epilepsi hastaları ne yapmalıdır

Epilepsi hastalarının sağlıklı beslenmeleri gerekir, günlük aktivitelerini /egzersizlerini yapmaları gerekir, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekir, vücudu yormayacak şekilde bir program hazırlamaları gerekir, ilaçlar düzenli alınmalıdır, aşırı korkulara ya da heyecanlara Sebep olabilecek olaylar stres sinirden üzüntüden uzak durmalıdırlar…

epilepsi---

 Epilepsi nedenleri nelerdir

Beyindeki herhangi bir tümör epilepsiye neden olabilir beyne giden kan akımını azaltan durumlar oluşabilir Genetik bozukluklar olabilir doğum sırasında beyin zedelenmesi sonucu beyinde hasarlar oluşabilir yüksek ateşten menenjite çeviren hastalıkların beyin zarında iltihap oluşturması sonucu beyin zedelenmesi ile sonuçlanan durumlar epilepsi nedeni olabilir.

 Epilepsi belirtileri nelerdir

Epilepsi hastası krizden sonra Büyük bir şaşkınlık ve yorgunluk içindedir, Epilepsi hastası idrarını kaçırabilir ,hareketlerini kontrol edemeyebilir ,nefessiz kalabilir, bilinci kaybolabilir bayılabilir titreyerek yere düşebilir.

 Epilepsi Tedavisi

Epilepsi doktora başvurulması gereken bir hastalıktır Doktorlar tarafından yapılan yapılacak tetkikler sonucunda ancak doktor tarafından karar verilebilecek ilaçlar verili. Nöbetlerin öyküsü dinlenir ve beynin oksijensiz kalmasına sebep olan sürekli tekrarlayan nöbetlerin önlenmesi için tedavi yolları uygulanabilir günümüzde Epilepsi hastalığı tedavilerle ilaçlarla tedavi edilebilir bir hastalıktır. Medcezir sitesi olarak sizlere en güncel makaleleri vermeye devam edeceğiz.

Etiketler: Epilepsi nedir ,epilepsi belirtileri nelerdir, epilepsi nasıl tedavi edilir,medcezir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ