Medcezir.net

Göz Bozuklukları

Göz Bozuklukları

Göz Bozuklukları

Gözlerimizin hayata Açılan pencerelerimizdir. Adeta kameraya benzeyen Optik bir sistem olan Gözlerimiz dışarıdan yansıyan görüntüleri gözün en dış Saydam tabaka ve lens tabakasında kırılmasına ve retina üstünde görme noktasına ulaşmasını sağlar.

Eğer gözün yapısında anormal bir durum varsa kornea lens gibi  bölümlerde aksaklıklar oluşmuşsa görme net olarak gerçekleşmeyecektir. Bazı göz bozuklukları /Göz kusurları şöyle sıralanabilir;

Miyop

 Miyop dış dünyadan Yansıyan ışınlar görme noktasına ulaşmadan odaklaşıyorsa miyop durumu söz konusudur. Miyop durumunda lens ve Korneanın kırıcılığı değişir miyop olan bir kişi uzağı net olarak göremez, bunun için lens ve Gözlük takmak zorundadır.

göz

Astigmatizma

 Astigmatizma yine bir göz bozukluğu olana Astigmatizma da Görüntü farklı düzlemlerde kırılarak oluşur. Astigmatizma değişiklik gösterebilmektedir. Her mesafede bulanık görme durumu oluşabilir.

Hipermetrop

Yakını net olarak görmeyi engelleyen bir göz kusurudur. Kornea ve Lens yapısının işlevinde oluşan aksaklıklar sonucu gelişir. Genellikle yaşa bağlı olarak yakını net görememe sorunu ortaya çıkar. İleri hipermetrop hastalığında hem yakın hem de uzak bulanık görülür.

Presbiyopi

45 yaşında başlar ve 60-65 yaşına kadar sürer. Lens tabakasının yaşlanmaya bağlı olarak esnekliğini kaybetmesi sonucu gelişir. Medcezir sitesi olarak sizlere en güncel ve yararlı bilgilerin verildiği  makaleleri sunmaya devam edeceğiz.

Etiketler: miyop, hipermetrop, astigmatizma, göz kusurları, göz bozuklukları,medcezir

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ