Medcezir.net

Diyette Tatlı Krizinin Nedenler

Diyette Tatlı Krizinin Nedenler

Diyette Tatlı Krizinin Nedenler

Kilo vermek ve sağlığımızı korumak amacıyla diyet yapmaya başladığımızda ilk karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri tatlı yeme ihtiyacıdır. Bir çok insan bu sahte ihtiyaç yüzünden diyeti bırakır.  Bu sahte ihtiyaç diyet süresi boyunca öne çıkar ve rahatsız edicidir.

Bazı insanlar bünyelerini tatlı yiyeceklere o kadar çok alıştırmışlar değil ki geceleri tatlı yemeden uyuyamayan insanlar vardır. Bu durum beslenme alışkanlığımızdaki bozukluktan meydana geliyor. Yemeklerden sonra tatlı yeme isteği her insanda gerçekleşmiyor. Her yemekten sonra tatlı yemeyi alışkanlık edinen insanlarda kolay kolay vazgeçmesi zor bir alışkanlık olarak ortaya çıkıyor. Özellikle Diyet yaparken tatlıya ihtiyaç hissediliyor.

İnsülin Hormonu Faktörü

Aşırı tatlı yeme ihtiyacı insülin hormonunun metabolizmasında bir aksaklık olduğunun belirtileridir. Bu durumla baş edebilmek için öncelikle vücudumuzda neler olup bittiğini öğrenmek ve bu konuda bilinçlenmek gerekiyor. İnsülin bilindiği gibi pankreas organımızın Beta hücreleri tarafından salgılanan bir çeşit kan şekeri seviyesini düzenlemek ve fazla enerji depolamakla görevli bir hormondur.

bayram tatlıları

Tükettiğimiz yiyecekler fazla olduğunda glikoza dönüştürülen besin hücrelere geçerken insülin hormonuna ihtiyaç duyar. Glikoz vücudumuzun ilk başvurduğu enerji kaynağıdır hücre çeperindeki insülin glikoz besin maddesinin hücreye geçişine yardım eder ve enerji kaynağı olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Glikoz Hücre içine geçirilemezse hiperglisemi yani Kan şekerinin yükselmesi durumu ortaya çıkar. Tersi durumda ise Hipoglisemi yani kan şekerinin ani düşmesi durumu ortaya çıkar. Tam bu anda kişi tatlı bir şeyler yeme ihtiyacını kuvvetle hisseder. Tatlı krizi ile Baş edebilmek için beslenme alışkanlığında çeşitli değişimlere gitmek gerekiyor. Örneğin kan şekerini yükselten pekmez pastalar kurabiyeler kekler bisküviler çikolatalar Asitli içecekler Kan şekerinin aniden yükselmesi ne neden olur ve kısa zaman içinde düşmesine de neden olur. Dengemizi tamamen Bozarlar. Bu nedenle bu tip yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Özellikle Fruktoz içeren meyvelerin aç karna tüketilmemesi de faydalı olacaktır. Durumun normal olmadığı anlaşılmalı ve kan şekeri ölçümleri yapılmalıdır.

Etiketler:hiperglisemi, hipoglisemi,kan şekeri,insülin, tatlı ihtiyacı,fruktoz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ