Medcezir.net

Grip nedir Grip Aşısı nedir

Grip nedir Grip Aşısı nedir

Grip nedir Grip Aşısı nedir

Grip bir çeşit virüsün solunum yollarımıza bulaşması ve burada çoğalması sonucu kişinin enfeksiyon kapması sonucu oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsün vücuda girmesinden yaklaşık iki gün sonra grip belirtileri görülmeye başlar. Bu virüs hızla yayılmaya başlar ve bütün vücutta etkisini gösterir çok kolay bir şekilde bulaşabilen grip virüsü iltihap kurutucu ilaçlarla geçmeyen bir özelliğe sahiptir. Yani antibiyotikler, sadece bakteriler üzerinde etkilidir oysa grip bir virüs kökenlidir. Bakteri ile virüs farklı mikroplardır.

Vücudumuzun bağışıklık sistemini tehdit eden grip virüsü özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda ve küçük çocuklarda yüksek ateş ve buna bağlı olarak zatürre bronşit Hatta menenjit orta kulak iltihabı gibi hastalıkları davet eder.

Hızlı yayılan grip enfeksiyonu kendi içinde protein değişimleri göstermektedir. Sürekli biçim ve karakter değiştirerek yapısını farklılaştırmaktadır.  virüs içindeki protein yapılarını değiştirmektedir.

grip------

Aşıların yapılması bu proteinlere göre olmakta ve düzenlenmektedir. Yapılarını değiştiren bu virüslere karşı bağışıklığın zayıf olması daha ciddi sonuçlar ortaya koymaktadır.

 Grip Belirtileri Nelerdir

Öncelikle virüsün yerleşmesinden İki gün sonra ortaya çıkan vücutta kırgınlık halsizlik yüksek ateş titreme üşüme baş ağrısı karın ağrısı kusma bulantı iştahsızlık sürekli hapşırma öksürük boğaz ağrısı başlıca grip belirtileridir. Bu belirtiler bir hafta içinde azalmaya başlar. Kaybolmaya yüz tutan grip virüsü  için çeşitli testler yapılmaktadır. bu testlerin yapım aşaması 3 -4 gün sürmektedir. Bu da zaman alan bir yöntemdir. Tedavi için beslenme dilenmek sağlıklı beslenmek portakal mandalina limon içmek faydalı olabilir.

  Grip aşısı grip virüsünün sık sık biçim ve karakter değiştirmesi sonucu pek de Güvenilir bir yöntem değildir. Bugün yaptığınız bir aşı geçen yılın grip virüsüne etki eder ama bu yıl daha değişik bir form kazanmış olan virüs geliştirilmeden virüs karakter ve biçim değiştirmiştir Bu nedenle aşının çok daha etkili olduğu söylenemez.

Etiketler: grip nedir, grip tedavisi, grip aşısı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ