Medcezir.net

Karma Yoga Nedir

Karma Yoga Nedir

Karma Yoga Nedir

Karma Yoga hayatlarını ruhsal arayışa adamış olan ve evrensel  sırların keşfi için tüm varlıklarını bu yola adayan insanların yoludur. Karma Yoga, Vedanta felsefesinden hareketle Tanrı’yı sevmek, O’nu düşünmek, O’na ulaşmak amacıyla dünyanın ve içindeki hazların terki yolu ile kendini adamanın yoludur. Karma ; yapmak ,eylemek hareket etmek  demektir. Evrenin en küçük yapı taşı bile sürekli canlı ve hareket halindedir. Bu yol ile kişi dünyevi zevklerden arınarak onların geçiciliğini görmekte ve boş bir balonu andırdıklarını idrak edebilmektedir. Bu yolda ilerleyen insanların asıl hedefi mutlak bilgiye ulaşmaktır. Yoganın çeşidi ne olursa olsun; nihai amaç budur.

Bu yaşamda acılar ve zevkler, deneyimler kişinin ruhu üzerinde bir takım değişimler yansıtır. Bu değişimler özde geçici olsa da kişinin karakterinin belirlenmesinde önemli unsurlardır. Bir kişinin dünyadaki deneyimleri sonucunda geliştirdiği davranış ve eğilim biçimlerinin hepsi karakteri oluşturur.

Kaçınılmaz olarak iyilik ve kötülük bir madalyonun 2 yüzüdür. Biri varsa, diğeri de olmak zorundadır. İnsan acı çekerek ve mutlu olarak çeşitli deneyimler elde eder ve bu deneyimlerin toplamı kişinin hayata bakış açısını etkiler.

3- Karma Yoga Nedir

Davranışlar, hayata bakış açısı, hayatı değerlendirmek;  sonradan oluşturulmuş karakter ile filtrelenir.

Ortak Akıl

İnsan; asla bir şeyi sıfırdan yaratamaz, yeni bir bilgiyi ( daha önce olmayan ) ortaya çıkaramaz. Ortaya çıkardığı bilgi; zaten ezelden beri var olan bilginin üstündeki perdeyi kaldırmak suretiyle olur. Yani bilgi ortak bir akıl kaynağında gizli olarak doğası gereği vardır, algısı açık olanlar ve bilgiye ulaşmayı hak edenler; sezgi –zeka yolu ile bu var olan fakat saklı olan özel bilgiye ulaşırlar. Bu ortak akla ulaşmak için Karma Yoga sadece bir yoldur. Beden ve karakter terbiye edilerek, davranışlar ve eylemler evrenin her bir canlısına sevgiyle hizmet aşkıyla süslenerek, sezgi ve zeka geliştirilerek; alıcılar tamamen açılarak ( aydınlanma) ortak akıldaki cevherlere ulaşmak mümkündür.

Etiketler: Karma yoga, felsefe, karma yoga nedir

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ