Medcezir.net

Ali Şeriati Kimdir

Ali Şeriati Kimdir

Ali Şeriati Kimdir

Ali Şeriati 1933 doğumlu İran kökenli Müslüman bir düşünür yazar sosyolog ve aktivisttir. Din sosyolojisi üzerine Çağdaş düşünceleri olan bir sürü eser vermiştir eserlerinde Marksist düşünceden alıntılar yapar. Eserlerinde sık sık İslam’ın yeteri kadar doğru Anlaşılmadığı konusunu gündeme getirir. Sosyolojik bir bakış açısıyla İslam tarihini derinlemesine yeniden ve yeniden değerlendirir.

İslamın sosyolojik boyutunu ilk olarak ele alan yazardır. Bu nedenle hitap ettiği genç kesim tarafından sevilmiş ve büyük kitleleri etkilemeyi başarmıştır.

Eserlerinde Mevlana’nın ve Muhammed İkbal’in etkisi görülmektedir. kendisi Paris Üniversitesi’nde doktora yapmış ve Belh’in Faziletleri Tarihi yazmasının Farsça Çevirisini yaparak edebiyat dalında doktorasını almıştır.

14-Ali Şeriati Kimdir

Daha sonra İran’a profesörlük ünvanı almak için çağrılmış ve tutuklanarak hapse gönderilmiştir. 1965 yılında Serbest bırakıldıktan sonra Meşhed Üniversitesi’nde eğitim vermeye başlamıştır. Çok ses getiren eserleri, dine karşı din, insanın dört zindanı, Muhammed kimdir, sanat, Öze dönüş, toplumbilim üzerine, İslami anlamak isimli eserleridir…

Birçok kaynakta Savak tarafından öldürüldüğü yazar.Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

 

Etiketler. Ali şeriati, dine karşı din, insanın dört zindanı, Muhammed kimdir, sanat, Öze dönüş, toplumbilim üzerine, İslami anlamak

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ