Medcezir.net

ATP enerjisi

ATP enerjisi

ATP enerjisi

  • ATP enerjisi nedir
  • ATP enerjisi ne işe yarar

Gibi sorulara cevap vereceğiz bu makalemizde. Böylece dünyadaki yaşamın temel kaynağının dayalı olduğu enerjinin biyoloji alemindeki işleyişini yüzeysel olarak da olsa anlamaya çalışacağız.

ATP; Adenozin Tri Fosfat kelimelerinin açılımıdır ve biyolojik enerjiyi tanımlar. Yeryüzünde gördüğümüz ve görmediğimiz tüm canlılar ATP enerjisini kullanır.İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler ATP enerjisi ile yaşamlarını sürdürürler. Metabolizmanın çalışması ve hayatın idamesi ATP enerjisinin olup olmaması ile ilgilidir. Bitkiler kendi tohumlarında yağ ve nişasta depo ederler. Çimlenme ve filizlenme böyle başlar. Canlılarda tüm tepkimeler enerji gerektirir. Düşünmek bile enerji ister.

2-ATP enerjisi-1

Canlılar arasında çok yakın bir ilişki vardır. Canlılar arasında enerji alış verişine olanak tanıyan arka plandaki güç ise güneştir. Sürekli olarak gerçekleşen kimyasal tepkimeler ya enerji verir ya enerji alır.

Besinlerde de kimyasal enerji saklıdır. Canlılar besinlerden sağladıkları enerjiyi ATP sonra da ADP’ye çevirirler. ATP enerjisi, dünyanın her yerinde bozdurulabilen altına benzetilebilir. Nereye enerji lazımsa orada ATP enerjisi kullanılır. Fakat ATP enerjisinin sentezi de gereklidir. Bitkiler, ATP enerjisini üretmek için güneşin ışığını kullanırlar. Bu ışık yardımı ile fotosentez olayı gerçekleşir. Kimyasal olarak ATP enerjisini bizler, bitkilerden ve hayvanlardan alıyoruz.

Etiketler: ATP enerjisi nedir,ATP enerjisi ne işe yarar

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ