Medcezir.net

Laptop Hırsızlığına Çözüm

Laptop Hırsızlığına Çözüm

Laptop Hırsızlığına Çözüm

Selam sevgili ziyaretçiler bu günkü makalemizde sizlere laptop çalınması durumunda neler yapabileceğiniz anlatacağız. Bilindiği gibi laptoplar tümleşik donanımlardan oluşurlar. Açılmaları tamir edilmeleri parça değişimleri masa üstü PC’lere nazaran zordur. Laptopların dezavantajlarından birisi de taşınabilir olmalarından dolayı kolayca çalınabilmeleridir.

Laptop çalınmasına karşı önlem almak

Eğer laptopunuzun çalınmasına karşı önlem almak istiyorsanız, yapacağınız birkaç basit işlem var. Öncelikle laptopunuzun size ait olduğunu belgeleyen faturanızı saklayın. Çalınma durumunda bu fatura ile ürünün size ait olduğunu ispat edebilirsiniz.

İkinci olarak bilgisayarınızda her bilgisayar özel olan MAC adresi vardır ve bu adresi yanınıza kaydederseniz laptop nereye giderse gitsin takibi kolay olacaktır.

MAC adresimi nasıl Bulabilirim?

38-Laptop Hırsızlığına Çözüm-12

Bunu program yolu ile bulabilirsiniz ya da manuel olarak ;

Başlat / Çalıştır menüsüne giriniz. Gelen boş yere ekrana CMD yazıp enter deyin. Size siyah bir ekran görünecektir. Oraya Bu komutu yazınız : ipconfig /all yazdığınız taktirde size bütün bağlantılarla ilgili bilgiler gelecektir.

Bu bilgiler arasında bilgisayarınızın sabit MAC adresi olacaktır. Her bir Ethernet kartı benzersiz bir MAC adresine sahiptir. MAC adresi 1A:2b:3c… şeklindedir. O numarayı not alın ve çalınma durumunda bu bilgiyi polis ile paylaşın. Çalınan PC nete bağlanınca yerini tarladaki kabak gibi belli edecektir.

Etiketler: Laptop Hırsızlığına Çözüm, MAC adresimi nasıl Bulabilirim,

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ