Warning: Illegal string offset 'custom_css_post_id' in /home/content/n3pnexwpnas01_data03/08/3652908/html/wp-includes/theme.php on line 905
Anasayfa / Sağlık / Diş Eti, Diş Eti Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti, Diş Eti Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti, dişlerin taç kısımları hariç içerisine gizlendiği ağız dokusudur. Yapısı sert ve lifli olan diş etinin rengi uçuk pembe olarak tabir edilir. Diş etinin rengi ırklara ve genetik etkenlere göre farklılık gösterebilir. 4-5 mm kalınlığında ve kemiğe çok sıkı bağlıdır. Yanak ve dudak içini döşeyen kısmına mukoza denir. Diş etleri ile dişin birleştiği bölge normalden 1-2 mm daha gevşektir. Bu bölgeye serbest dişeti denir. Ağzımızda dişlerimize ev sahipliği yapan bu koruyucu tabaka bazen eksik bakım bazende başka etkenlerle rahatsızlanır. Bunlara diş eti rahatsızlıkları denir.Diş eti hastalıklarının başlıca nedenleri bakteriyel diş plağı adı verilen, dişler üzerinde toplanan yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Düzenli diş fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız gereklidir. Biriken plaklar etkin bir şekilde dişlerden temizlenmez ise diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir hale dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı maddeler diş etinde irritasyona sebep olur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalığın ilerlemesi ile bakteriler çoğalarak  kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de hasar meydana gelir. 


dis-eti
Diş etinde oluşan başlıca rahatsızlıklar şöyledir;

Diş eti çekilmesi
Bu rahatsızlık yanlış uygulanan kaplamalar, iltihaplanmalar, yanlış diş fırçalama, çene bozuklukları yada genetik nedenlerle diş eti sınırlarının diş minesi seviyesinin altına inerek kök yüzeyinin açılmasına denir. Diş kayıplarına neden olan bu rahatsızlık diş eti kanaması ile kendini belli eder. Diş eti  ekilmesine yapılan tedavi çekilme sürecinin yavaşlaması yada durması içindir. Tedavide çekilmeye neden olan bakteriler ve diş taşları temizlenir. Maalesef çekilme geri döndürülemez.
Diş eti iltihabı
Diş eti iltihabı diş köklerinin çene ile bağlanmasını sağlayan liflerde ve çene kemiğinde meydana gelmektedir. Başlangıç evresinde diş etlerinde kızarıklık ve diş fırçalarken kanama olur. İlerleyen safhalarda diş etlerinde çekilme başlar ve şişlik görülebilir. Son safhada ise dişler kendi kendine düşebilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde kötü bir ağız kokusu da olmaktadır.
Diş fırçalama basit bir eylem olarak görülse de, uygulanmadığı takdirde diş etlerinde olabilecek zararlar göz önündedir. Sağlıklı dişler ve gülüşler için dişlerimizi doktorumuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli fırçalayalım. 
Bu konuda bunlar var
oya kenarı, örnek ler yazma, Ä°ne oyalarıyazma, Ornekler oyalar, mil örnekleri, kolayiğneoyasımodelleri, kolay tığı yelek modeli, kadin zevk aliyor, hobi sayfası yazmalari, guzel yeni igne oyasI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*