Medcezir.net

Gelin Makyajı, Tarifi ve Çeşitleri

Gelin Makyajı, Tarifi ve Çeşitleri

Gelin makyajı, gelinin belkide hayatı boyunca ilk kez olarak oldukça önemli olan makyajlar arasında yer almaktadır. Bu makyaj gelinler tarafından oldukça çok sevilen ve anlam yüklü olması halinde oldukça tercih edilen makyajdır. Çoğu gelinler o gün için oldukça daha güzel görünmek istedikleri için onlar için makyaj ilk sıralarda yer alır. Çünkü düğün günü görüntüyü tamamlayacak olan en önemli şeylerden birisi makyajdır. Gündelik olan makyajdan oldukça farklı olduğundan dolayı uzman bir kişi tarafından yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak gece makyajına ait işlemlerin uygulandığı bir makyaj çeşididir. Gelin makyajı denildiği zaman ilk akla gelen muazzam şık ve gösterişli bir makyaj olmasıdır. Tabi çok fazla canlı renkler ve aşırı boyanmış bir yüz oldukça yapay bir görüntü sağlayacağından dolayı dikkat edilmesi gerekir.


gelin-makyaji

Gelin makyajında dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler 
 • Gelinlik modeline oldukça dikkat edilerek hangi gelinliğe hangi makyaj gider bu konuda oldukça bilgi sahibi olmak gerekir. 
 • Düğün yapılacak olan mekan ve yer oldukça önemlidir. Çünkü kır düğünü, salon düğünü veya açık havuz başı düğünleri gibi birçok farklı yerde yapılan düğünler gelin makyajının ayarlanması gereken yerlerdir.
 • Gelin makyajında kişinin kendi kişilik yapısına göre farklılık gösterir ve önemli bilgidir.
 • Özellik düğün günü geline yapılan makyajda göz makyajı çok önem taşır ve diğer bölgelere göre daha fazla belirgin ve büyüleyici olması gerekir.
 • Cilde uygulama yapılan ten ve göz rengine göre uygun olabilecek koyu renk tonlarında uygulanmış olan buğulu göz makyajı veya farklı olarak açık, parlak ve göz kamaştırıcı renkler kullanabilir ve uygulayabilirsiniz.
 • Makyaj yapılırken yapılan bölgelerde uygulama alanları oldukça birbirinden ayrı olarak ele alınması gerekir. 
 • Yapılan makyajda göz alt bölgeleri oldukça farklı aydınlatılması ve allık renginin oldukça belirgin olması gerekir.
 • Kaş kişinin yüzüne ve gözlerine doğru orantılı olarak uygun şekil verilerek düzeltme yapılması ve hatta gerekirse boyama yapılması oldukça uygun olur.
 • Uygulanan makyajın yüz bölgesinde uzun süre dayanıklı kalması için makyaj sabitleyici denilen işlem yapılması oldukça tercihler arasında yer alması gerekir.
 • Uygulanan pudranın boyun ve dekolte olan kısmı yüzle ayni tonlarda olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ayrı renkte görünen bölgeler oldukça komik ve basit durmasına sebep olur.
 • Gözleriniz koyu renge sahip ise yine koyu renk farlar kullanılması oldukça daha uyum içerisinde olmasını sağlayacaktır. Çünkü çok açık renkli far tonları koyu gözleri oldukça çıplak ve yalnız bıraktığı için tercihler arasında yer almaması gerekir.
 • Göz makyajı çok önemli olduğundan dolayı genel anlamda doğal renkler uygulanması oldukça önemlidir. Çok farklı, canlı renkler cesaret ve yüz genişliği isteyen renkler olduğu için düğün günü için tercihler arasında yer almaması gerekir.
 • Makyajda gelinin yüz şekli ve göz yapısının büyüklüğü oldukça önem taşırken aynı zamanda saç rengine oldukça uygun makyaj tonları seçilmesi gerekir.
 • Gelinlik renginin tonlarına uygun makyaj uygulaması yapılması gerekir.
 • Yapılan saç modeline uygun makyaj tercihi yapılması gerekir. Çünkü saç topuz, dağınık veya açık bir model de çok farklı makyaj uygulaması ister.
 • Gelin adayının kendi tarzına uygun yani doğal veya abartılı bir makyaj tercihi olup olmadığına bakılması gerekir.
 • Geline takılan taç, takı veya diğer önemli unsurlar göz önünde bulundurulacak şekilde onlara uygun makyaj yapımı gerekir.
Gelin makyajında önemli olan püf noktalar
Öncelikle ilk olarak makyaj tercihi  için kendinizi bir uzman profesyonel kişinin ellerine emanet ettiğinizden oldukça emin olmanız gereklidir. Bu nedenden dolayı en az birkaç hafta önceden deneme olarak uygulamalı makyaj yaptırmak daha doğru ve güvenilir bir makyaj olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle makyaj uygulaması yapılırken kullanılan tüm ürünlerin marka ve kaliteli ürünler olmasına özen ve dikkat edilmesi gerekir. 
Daha sonra ise gelinlik seçimi, kişilik yapısı ve düğün mekanına özel unsurların birbiriyle uyum içinde olması gerekir. Özellikle yüze uygulama yapılan makyajın mutlaka makyaj öncesi uygulanan baz aşamasının yapılmış olmasına önemle dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dikkate alınmadığı takdirde aşırı yorgunluk gibi durumlar, makyajın içeriğinin kalitesi ve oranının olumsuz olarak etkilemektedir. Uygulanacak olan makyajın gün boyu aynı kalitede ve düzgün görünmesi oldukça önemlidir. Yapılan makyajın sabitlenmesi ve akması engellenerek makyaj malzemelerinin kalıcı bir özelliğe sahip olması gerekir. Dekolte gibi bölgelere mutlaka makyaj uygulama yapılmalı ve yüzle dekolte bütünlüğü güzel bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Düğün mekanları arasında açık hava mekanları gibi yerlerde makyaj daha çok soft, kapalı olan mekanlarda ise daha dikkat çeken makyaj yapılması önemlidir. Aslında açık havada yapılan düğünlerde yapılan makyaj daha az sürede etkisini ve özelliğini kaybedeceğinden dolayı doğal ve oldukça yumuşak görünüme sahip bir makyaj uygulaması fakat oldukça daha kalıcı bir makyaj yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. 
Gelin makyajı çok önemli makyaj olduğundan dolayı daha doğal görüntü yakalamak oldukça önemlidir ve etkili, profesyonel olan rengini çok fazla belirgin etmeyen, gelin güzelliğinin önüne geçmeyecek şekilde bir makyaj uygulaması yapılması gerekir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ