Warning: Illegal string offset 'custom_css_post_id' in /home/content/n3pnexwpnas01_data03/08/3652908/html/wp-includes/theme.php on line 905
Anasayfa / Sağlık / Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi, son zamanlarda artan bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılan mükemmel bir buluş denebilir. Kök hücre canlı organizmanın yapı taşıdır. Kök hücreler, işlevsel olarak farklılaşmamış insan vücudunda bulunan bütün dokuları ve organları oluşturan ve türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Bir nevi joker hücrelerdir. Vücutta en çok oldukları zaman anne karnında olduğumuz zamandır. 

kok-hucre-tedavisi
Kök hücre tedavisi,
Kullanılan hücreler sınırsız bölünebilme, kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme özelliklerine sahiptirler. Kök hücre tedavisi yakın zamanda hasarlı organlar yada tedavisi belli olmayan rahatsızlıklar için çözüm olabilecektir. Örneğin; organ nakli, kalp rahatsızlıkları, yanık tedavileri, sinir sisteminin yeniden yapılandırılması, şeker hastalığı vb. birçok rahatsızlıkta kullanılabilecektir. Kök hücre tedavisinde, hücreler hasarlı olan dokuya yönlendirilerek onarması sağlanmaktadır.  Tedavi daha çok 50 yaş üstü, eklem rahatsızlıkları yaşayan kişilerde kullanılmaktadır. Genelde omuz, ayak bileği, diz eklemleri yada kalça eklemlerinde tercih edilmektedir. Prp olarak geçen bu tedavi yönteminde, hastadan 10 ile 20 santilitre kadar kan alınmaktadır. Bu kanın içerisinden 1/3 kadar kısmı trombositten zenginleştirilmiş bir plazma çıkar. Bu kısım salt trombosittir. Tekrar aynı enjeksiyon yolu ile rahatsız olan bölgeye geri verilir. Günümüzde daha çok cilt problemlerinde tercih edilmektedir. Bilim adamları kök hücre tedavisi ile insanların 200 yıl kadar yaşayabileceklerini düşünmektedirler. İngiliz bilim adamı David Warburton 20 yıl içerisinde ”kök hücre eczanelerinin” kurulabileceğini söylemiştir. Yakın bir gelecekte birçok hastalığın özellikle de kanser hastalığının tedavisinde kullanılacağı kesindir. Umarız doğru ellerde doğru şekillerde yapılacak bir tedavi olur. 
Bu konuda bunlar var
kalça eklem çürümelerinde kök hüçre tedavisi, kök hücre diş tedavisi 2016, kök hücre tedavisi vitiligo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*