Medcezir.net

Vitiligo, Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo, Belirtileri ve Tedavisi
Vitiligo dıştaki derinin nitelik kaybına uğramasıyla meydana gelen beyaz plaklarla kaplanması şeklinde bir deri hastalığıdır. Çağdaş tıp vitiligo amaçlı gereken tedavi uygulandığında iyileşebilen bir rahatsızlık olarak görmektedir 
 
Her beyaz renkli leke vitiligo değildir. Vitiligo olarak tahmin edilen rahatsızlıkda vitiligo olmayabilir. Bilhassa, stresli bir süreçten geçmek, vitaminsizlik, gerekli olan gıdanın alınamaması, antibiyotik ilaç tedavileri, ağrılı ve ateşli hastalıklar, uyku bozukluğu ve ruhsal depresyon bu hastalığı tetiklemektedir. 
Vitiligo Kimlerde Oluşabilir? 

Her 100 kişiden bir ya da 2 kişide görülmektedir. Tedavi sorununun görüldüğü bireylerin yarısı 20 yıl öncesinden tesirlerini görüyor. Tahmini % 5′ oranında ailede benzer rahatsızlık oluşuyor. Bazı durumlarda bağışıklık sisteminin kendi pigmentlerine karşın antikor oluşturmasından kaynaklandığı da görülmektedir. Genel olarak Vitiligo hastaları sağlıklıdır fakat bazı durumlarda tiroid hastalığı (guatr) benzeri otoimmune hastalığının sonucu olarak Vitiligo oluşabiliyor. 
Cilt rengi Ne Türlü Oluşuyor?

Cilt saç ve göz rengini yaratan pigmentler melanindir. Melaninler melanosit hücreleri aracılığıyla üretilmektedir. Bu hücreler ölürse ya da melanin üretemezlerse cilt rengi açılır ya da tamamıyla beyaz olmaktadır. 
 
Vitiligo Hastalığının Gelişme Süreci,

Tipik vitiligo ciltte süt beyaz renginde bölgeler olarak meydana gelir. Vücudun değişik bölgelerindeki pigment kaybı değişim gösterebilir. Buna bağlı olarak vitiligonun görüldüğü her alanda nitelik farklıdır. Vitiligo çabuk pigment kaybıyla başlar ve sebebi belli olmayan bir biçimde durana dek sürdürür. Bunun ardından bir değişim göstermeyebilir ve sonsuza dek öyle durabilir. Pigmentlerin geriye geldiği çok fazla az rastlanılan bir vaziyettir. Birtakım hastalar bütün pigmentleri kaybettiğinden ciltte nitelik farkı kalmayabilir ve bu yüzden vitiligo olmadıklarını hissedebilirler. Bütün cilt benzer renkte meydana gelmesine nazaran bu hasta kişilerde halen vitiligo varlığını sürdürür. Tedavi sorununun kuvvet derecesi her insana yönelik değişim gösterir. Açık tenli hastalarda vitiligo meydana gelen bölgeler arasındaki değişimden, bronzlaşmış cilde sahip olanlar ise hastalığı yaz aylarında fark ederler. Genel olarak koyu rengarenk tenler senenin bir vaktinde hastalığı anlayabilir. Kuvvetli vitiligo olaylarında vücudun her yerinde pigment kaybı meydana gelebilir. Ama ne civarı pigment kaybı olacağını ihtimal faktörün bir çözümü bulunmamaktadır. 
vitiligo
Vitiligo Rehabilitasyonu ,

Bir kere Vitiligo hastasının güneşten uzak durması gerekiyor. Öbür tedavi metotları pigment oluşturma gayretleri arasındadır. Kortikosteroid Bu kremler vitiligo gözüken bölgelerin birtakım yerlerinde pigmentleri yeniden oluşturabilir. Öbür tedavi metotları ile ortaklaşa kullanımı da olabilir. Bu kremler cildi inceltebilir ya da çatlama oluşturabilir. Dermatologist aracılığıyla denetim altında kullanılmalıdır. PUVA Psoralen ilacının kullanıldığı bu tedavi yönteminde cilt ışığa karşın hassaslaşmaktadır. Arkasından hastanın cildi özel ultraviyole ışığı UVA’ye ışığı verilir. Şayet rahatsızlık yalnızca birden çok alanda görülüyorsa ilaç UVA tedavisinin öncesinde uygulanabilir. Fakat çoğunlukla psoralen hap model uygulanır. PUVA rehabilitasyonunun yüz sırt üst kol ve üst bacakta başarılı olma oranı % 50 ile % 70 oranındadır. Eller ve ayaklarda başarılı olma oranı çok fazla düşük miktardadır. Bir yıl süresince her 2 haftada bir uygulanması şarttır. PUVA yan etkileri güneş yanığı imajı ve cilt kanseri ihtimalini arttırma olarak söylenilebilir. Psoralen ilacının alınmasıyla beraber UVA koruma amaçlı gözlükler o günün akşamına dek kullanılmalıdır zira ilaç gözleri ışığa karşın duyarlı olmuştur. PUVA rehabilitasyonu 12 yıl altındakilere emziren annelere gebe hanımlara kullanılmaz. Vitiligo etkin tedavi metotları çalışmaları sürmektedir. VASKÜLİTLER Vücudun rastgele bir yerinde ve kayıp verdiği organa ilişkili olarak vaskülit rehabilitasyonu değişimi işaret etmektedir.  
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ