Medcezir.net

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

 

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı, tüm yaş gruplarındaki insanları etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Ya tıbbi bir durumun semptomu olabilir ya da zayıf beslenme alışkanlıkları, stres, kas gerginliği ve bazı ilaçların kullanımı arasında değişen nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Hafif baş ağrısı bazen kendiliğinden düzelirken, şiddetli olanlar için ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra, tekrar eden baş ağrılarının tedavisinde yararlı olabilecek alternatif şifa terapileri de vardır. Akupresür, vücudun belli noktalarında basınç uygulanmasını gerektiren böyle bir şifa terapisidir. Bu basınç noktalarının uyarılmasının dengesini düzelttiği ve çeşitli rahatsızlıkların semptomlarını hafiflettiği düşünülmektedir.

 

Baş ağrısı için

Akupressure tekniği, iki parmağın kullanılması ve ağrıyı azaltmak için spesifik noktalarda nazik basınç uygulamasını içerir. Basınç yapılırken ağrı oluşturacak kadar şiddetli baskı yapılmamalıdır.

 

  1. nokta

 

Bu nokta, kafatasının tabanında yer alır. Parmağınızı, boynunuzun arkasındaki merkez noktasından, hissettiğiniz ilk büyük kasın sonuna kadar çalıştırın. Biraz hassas noktaya gelene kadar hafifçe yukarıya ve içeriye doğru bastırın. Ardından parmaklarınızı dairesel hareket ettirerek masaj yapın. Bu nokta safra kesesi meridyeninde bulunur ve buna  Feng Chi adı verilir. Çinliler binlerce yıldır baş ağrısını gidermek için bu noktayı kullanmışlardır.

  1. nokta

 

Bu nokta, safra kesesi meridyeni üzerinde, boynun tabanında ve vücudun her iki yanında omuzların en üst noktalarında bulunur. Bu noktaya yaklaşık bir dakika hafifçe basınç uygulamak yeterlidir. Şişmiş Lenf Nodları, Retained Plasenta rahatsızlığı olanlar için de önemli bir noktadır.

 

3.Nokta

 

Bu nokta, ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı arasında bulunur. Bu noktanın üzerine küçük dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu noktaya ayrıca Sakinleştirici Nokta denir. Vücudun kan dolaşımını arttırarak baş ağrısını ve nefes darlığını azaltmaya daha da yardımcı olur. Kusma, Bulantı varsa bu noktanın dairesel olarak ovulması bu sıkıntıları giderir.

 

Kaşlar

Burun köprüsüne bağlandıkları noktaya kadar kaşların altındaki ve üstündeki alanı masaj yaparak baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Masaj, güçlü, Dairesel hareketlerden oluşmalıdır. Tek seferde 50 ila 100 saniye arasında masaj yapmanız önerilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ