Medcezir.net

Karın Ağrısı İçin Perhiz

Karın Ağrısı İçin Perhiz

Karın Ağrısı İçin Perhiz

 

Karın ağrısı geçiriyorsanız hafif yemeklerden müteşekkil bir perhiz/diyet programı uygulayabilirsiniz. Mide ağrısı için iyi gıdalar arasında papaya tarçın rezene  elma, avokado, tarçın, rezene, yulaf kepeği sıralanabilir özellikle bulgur pilavı pirinç  Pilav,  tavuk, patates ya da muz gibi öteki yumuşak yiyecekleri de tüketebilirsiniz. Midesi pek sağlam olmayanlar için bu gıdalar hem besleyici olmakla beraber hem de mideyi ve bağırsakları rahatlatacaktır. Böyle mide rahatsızlıkları çektiğinizde günde 2 lt den az olmamak üzere su için. Su çok yararlıdır. perhizinize lif içeriği yüksek olan gıdaları ekleyin çünkü lifli gıdalar bu rahatsızlıktan kurtulmaya yardım eder. Armut ve  karpuz suyu kayısı suyu gibi meyve suları, vücutta bulunan atıklardan kurtulmaya ve bağırsak devinimini iyileştirmeye yardım eder. ülserler için iyi olan sebzeler arasında Lahana, havuç, çemen ve yeşil yapraklı sebze suları Ananas suyu sayılabilir. Kadınların Menstrüel sorunlu kadınlar için vişne ve  kiraz suyu önerilir; Safra kesesi ağrısı için armut suyu iyi gelir. Eğer karın ağrınız varsa, gün içerisinde beş kez olmak üzere öğünleri az az tüketin-Yemekleriniz  omega yağ asidi barındıran zeytinyağlı olabilir mutlak surette sert-katı trans yağ kullanmayın. Zencefil çayı  kolay hazmedilir bir çaydır ve gastrik salgıları safra ve tükürük üretiminde mide ağrısını tedavi eder. Herkes yaşamının bir noktasında karın ağrısı çeker. Karın ağrısı hangi hastalığın işaretçisidir işte bunu ortaya çıkarmak gerekir. Yoksa bazen aşırı kaçan bir lezzetli yemek ya da tatlılar da ağrı yapar. Bu durum  herkesin yaşadığı tabii bir durumdur. Ancak bu karın ağrılarının sebepleri arasında eğer şu hastalıklar varsa durum ciddidir:

 

 

 1. apandisit,
 2. kabızlık,
 3. Cohn hastalığı,
 4. endometrioz,
 5. gıda alerjileri,
 6. gıda zehirlenmesi,
 7. safra taşları,
 8. gaz, gastro-özofageal reflü hastalığı
 9. fıtık,
 10. hazımsızlık,
 11. böbrek taşları

 

Karın ağrısının sebeplerinden bir kısmı bireyin  kontrolsüz ve hekime danışmadan kullandığı perhiziyle de doğrudan ilgilidir. Bu tür perhizlerin semptomları arasında Divertikülit, bağırsak enfekte olduğunda, mide organımızın sol alt kısmında belirli yiyecekleri yedikten daha sonra ağrıya sebep olur. İrritabl bağırsak sendromu, yediğiniz yiyecek bağırsakta fazla yavaş ya da fazla hızlı devinim ettiğinde ortaya çıkar. Karnınızda yanma hissi ve ağrı ile sonuçlanabilecek reflü tekrar karın ağrısına sebep olabilir. Pekiyi acaba karın ağrısını gidermek için bir perhiz uygulanabilir mi?

 

Karın ağrısı Diyeti

 

Elma bu diyette en önemli meyvedir. Bu meyve önemli besin vitamin mineral gibi  gıda kaynakları ile doludur ve bağırsakta yerleşen zararlı bakterilerin yok edilmesine neden olacak maddeler içerir. Meyveler fazla tüketilirse gaz yapar. Karın ağrısını kötüleştirebilecek ve gaza sebep olabilecek gereğinden fazla meyve tüketmek de zararlıdır bunu  yapmayın. Yüksek lif içeren gıdalar, muz sütlaç yoğurt karın ağrısı çekenlere iyi gelir.. Dolayısı ile karın ağrısı perhizi yazıda belirttiğimiz gıdaları gereğinden fazlaya kaçmadan tüketmeniz kronik olmayan karın ağrılarına iyi gelir.

Karın ağrısı nedeni, Karın ağrısı diyeti, Karın ağrısı tedavisi,

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ