Medcezir.net

Kolesterol Diyeti

Kolesterol Diyeti

 

Kolesterol Diyeti

 

 

Kolesterol, vücut için lazım olan fakat fazlası damar tıkayan bir yağ tabakası oluşturan yapıdır.  Kolesterol,  hücre zarları ve hücre duvarlarında vücudun her yerinde bulunur. Vücut, bir takım hormonları üretmek için kolesterol kullanır ve aynı zamanda D vitamini ve yağ sindirmesine yardımcı olan bazı safra asitlerinden faydalanır Yüksek bir kolesterol seviyesi risklidir çünkü arterlerde tıkanıklığın ve arterlerde daralmanın nedenidir.  Yüksek  kolesterol düzeyi kendi başına bir hastalık değildir, ancak başka hastalıklara neden olabilecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Yüksek kolestrolün genel sebepleri arasında sağlıklı olmayan zayıf bir diyet, egzersiz eksikliği, aşırı sigara içme ve alkol tüketimi, fazla miktarda stres, yaşlılık ve bazen de kalıtımsal faktörlerdir.

Kötü bir diyet kandaki LDL düzeylerini yükseltir, bu nedenle  sığır eti,koyun eti, dondurma, tam yağlı süt, yumurta sarısı  gibi doymuş hayvan yağlarından uzak durmanız önerilir. Trans yağ asitlerinden kaçının. Trans yağlar işlenmiş gıdalarda  gıdaların raf ömrünü uzatmak için işlenirler bu yüzden sağlıklı değildirler.

Kolesterol Çok Olursa Ne Olur?

Çok miktarda kolesterol karaciğer, böbrek ve karides gibi gıdalarda  bulunmaktadır ancak dengeli bir diyetle uygularsanız bu gıdalardan çok fazla kesintiye gitmek zorunda kalmazsınız . Meyveler, yulaf ve sebzelerde bulunabilen yüksek düzeyde lif (özellikle çözülebilir lif) tüketirseniz kötü kolesterol azalır.

 

Hangi Gıdalar Tüketilmelidir:

 

 

Hangi gıdaların tüketilebileceğini ya da kolesterol düzeylerinizi düzenleyecek diyet programını nasıl düzenleyeceğinizi diyetisyeninize sorabilirsiniz. Bunun için uygun bir fikir edinmek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Uygun bir diyetle birlikte, iyi kolesterol düzeylerini arttırmak ve kötü kolesterol seviyeleri azaltmak için  yeterli miktarda fiziksel egzersiz yapmak da önemlidir. Yüksek kolesterol seviyeleri ile uğraşırken dikkat edilmesi gereken bir başka faktör aşırı kilolardan kaçınmaktır çünkü aşırı kilolarınız varsa kolesterolünüz daima yüksek çıkar. Bu kiloların 5-10-50 olması bu oranı arttırır.  Fazla kilolu olmak, kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır ve bu durum kalp hastalığı ve yüksek tansiyon olasılığını artırır. Eğer sigara içiyorsanız terk etmeniz gerekir. Trigliserit ve kötü kolesterolü arttıran önemli bir faktör sigara ve alkoldür. İkinci faktör kötü beslenmeye bağlı kilo almak ve stres, hareketsiz yaşam stilidir. Yaşlanma ve genetik faktörler de kolesterole etki eder.

 

Yüksek kolesterol,kolesterol diyeti, trigliserit

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ