Medcezir.net

EN YARARLI MEYVELER

EN YARARLI MEYVELER

 

EN YARARLI MEYVELER

 

Diyet yapıyorsanız meyvelerin diyetteki önemini de idrak etmişsinizdir. Hatta bil fiil hayatınızda bunu görmüşsünüzdür. Bütün Meyve ve sebzeler sadece lezzetli değildir aynı zamanda çok sağlıklıdır. Pek çok kronik hastalığa karşı koruma sağlayaniçerikler barındırırlar ve gerekli vitamin ve mineralleri içerirler. Meyve ve sebzeler dengeli bir  diyetin önemli bir parçasıdır. Meyve ve sebzelerden elde edilen lif, fitokimyasallar, antioksidanlar ve diğer bileşikler, kanser, kalp rahatsızlıkları, inme ve diyabet gibi hayatı tehdit eden hastalıklara karşı%100 koruma sağlar. Bu sebeple, maksimum sağlık yararları için günlük diyetinizde çok çeşitli sebze ve meyveleri dahil etmek çok önemlidir. Farklı mevsimlik meyve ve sebzeler mevcuttur. Aşağıda listelenen daha iyi sağlık için 25 sağlıklı meyve ve sebze listesi.

Meyve faydaları

Elmada neler var? Bir çok kimse detayları bilmez ama  antioksidan kaynağı olan Elmalar Flavonoids, astım ve şeker hastalığı geliştirme riskini azaltır. Bir elmanın lifleri dişlerinizi ve damak tadınızı lezzetlendirdiği gibi, bakteri ve gıda kalıntılarını temizlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, siz siz olun elmaların kabuklarını atmayın. Elmayı kabukla beraber tüketin.

 

Avokado yararları

Sağlıklı ve doymamış yağ asitleri deposudur- avokado kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle yemeklerinizdeki diğer sağlıksız doymuş ve trans yağların avokado ile değiştirilmesi önerilir.

 

Muz Meyvelerin Kralı

 

Muz sağlıklıdır ve  kan basıncı seviyesinin korunmasına yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır. Her fırsatta muz tüketin. Hatta yoğurtlu meyvelerle damak tadınızı şımartın.

 

Böğürtlen deyip geçmeyin

koyu mor rengi ile iştah açıcı olan böğürtlen belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur.

Kiraz Hem lezzetli hem yararlı meyvedir

 

Antosiyanin içeriği iltihabı azaltmak ve gut ve diğer arterit acıyı hafifletmek için yardımcı olabilir. Bu yararlı bileşenler kirazda bol bol bulunmaktadır.

 

Kızılcık

antibakteriyel etki üriner sistem enfeksiyonunun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabilir. Kızılcıklar ülser ve böbrek taşlarının önlenmesiyle de bağlantılıdır.

 

Kuru incir Harika bir besin

 

Kuru incir lif bakımından zengin olup bazı kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabildiği için diyet menünüzde mutlaka olmalıdır ayrıca boşaltım sisteminizin de dostudur. Metabolizmayı hızlandırır yağ yakmaya yardım eder.

 

Üzüm Yazın En Büyük Nimeti

 

Resveratrol maddesi üzüm içinde bulunur ve bu antioksidan kan pıhtılarının gelişme riskini düşürmek için yardımcı olacaktır. Üzüm aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürür. Bu antioksidan kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olabilir. Resveratrol, özellikle göğüs, kolon ve mide kanserlerinde kanser hücrelerinin yayılmasının önlenmesine yardımcı olmuştur.

 

 

Greyfurt

Flavonoidler ve likopen belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Aynı zamanda yüksek kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilen bir lif pektin oranınca oldukça yoğundur.

 

Kivi

Kivi portakaldan daha fazla C vitamini içerir yaklaşık olarak 10 kat fazla C vitamini içeren Kivi mutlaka menüde yer almalıdır. Dahası  kemik, kıkırdak, dişeti ve dişleri korumaya ve geliştirmeye yardımcı bir meyvedir.

 

Meyvelerin faydaları, meyve yararları, en yararlı meyveler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ