Medcezir.net

Evlilikte Yaş Önemli midir

Evlilikte Yaş Önemli midir

 

 

Evlilikte Yaş Önemli midir

 

Tüm toplumlarda erkeklerin yaşı evlenecekleri kadınların yaşından daha büyük seçilir. Genç bir adamın yaşlı bir kadınla evlenmesi hoş karşılanmaz ama yaşlı bir erkeğin genç bir kadınla evlenmesi sindirilir. Aslında olması gereken şey kadın ve erkek arasındaki yaş farkının en fazla 5 yıl ile sınırlı olmasıdır. Davul bile dengi dengine derken hem maddi varlıklar hem de yaş kastediliyor. bir adam çok zengin olduğu için kendinde genç bir kadın alma hakkını görebilir. Ancak kadın ve erkeğin uyum sağlaması için aralarında yaşça uçurum olmaması gerekir. Günümüzde yaş farkı 15 yıla kadar çıkmış durumda. Yani toplumlar 15 yıllık yaş farkını mazur görüyorlar.

Yaş Farkı Evlilikte Gerçekten Önemli mi?

Yaş farkının çok büyük olması büyük sorunlara yol açar. Eşler arasında olgunluk farkı hayata farklı bakış açıları getirecektir. En sık görülen sorunlardan bazıları, anlayış eksikliği, sadakatsizlik, cinsel eşitsizlik, mali sorunlar olarak ortaya çıkar. yaşlı bir erkek genç bir kadına ayak uyduramaz. Aynı şekilde genç bir erkek de yaşlı bir kadına ayak uyduramaz.

 

Evlilikte Yaşın Önemi

İdeal olarak, Evlilik ittifakına giren iki insan arasındaki yaş farkı 3-5 yıl arasında olmalıdır. Erkeklerin kadınlara kıyasla daha erken olgunluğa eriştiği gerçeğini göz önüne alması gerekir ki bu da erkeklerin, bir ailenin sorumluluklarına alışmaları için daha fazla zamana ihtiyaç duydukları anlamına gelir.  Günümüzde bile kadınlar kariyer önündeki isteklerini yerine getirmek için yeterli zamana sahip olmak için geç evlenmeyi tercih ediyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, hem kadınlar hem erkekler bunun için dikkatli olmalı, Evliliği çok geç seçmek biyolojik döngüyü etkileyebileceğinden ve ileride çocukları planlarken tıbbi komplikasyonlara neden olabilir. yaş farkı fazla olan ve mutlu evliliklerini sürdüren çiftler istisnai olarak vardır. Ancak bunlar istisnadır. Bir erkek ve kadın arasındaki yaş farkı en fazla 5 yıl olabilir. Bunu 15-20-30 yıla çıkaranlar evlilik yapsalar bile kısa bir süre sonra bu evlilik bir şekilde ihtiyaçların karşılanamaması nedeniyle bitecektir. Erkek çok zengin ve kadın yoksul olabilir. Bu durumda kadın kendini ekonomik açıdan garanti altına almak için evliliği kabul edebilir. Fakat bu tür evliliklerde genç evlilerinki gibi mutluluk aramak ve beklemek yanlış olur. Erkek çok yaşlı ise ve kadın çok genç ise arada uçurumlar oluşur. Hayata bakış açıları zevkleri davranışları beklentileri farklı olacağından mutlaka bir noktada çatışma çıkacaktır. Bununla birlikte bazen bu iki farklı insan arasında nadiren bir aşk peyda olabilir. Taraflar birbirleri için yaratıldığına karar verdiklerinde hayatlarını birleştirirler ve karşılıklı fedakarlıklara da katlanırlar. Tamamen aşk için yaparlar  ve evlilikleri uzun süre devam edebilir. Aşk dışında başka bir bağlayıcı unsurla evlilik bağı oluşturmak yuvayı uzun süre ayakta tutmayacaktır ki, aşk da kalıcılık garantisi vermez kimseye..

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ