Medcezir.net

Hipotansiyon  Nedir

Hipotansiyon  Nedir

Hipotansiyon  Nedir

 

Hipotansiyon kısaca halk dilinde düşük tansiyon anlamına gelir. Yani standart tansiyon değeri olan 80-120 mm HG değerinden daha düşük değerler hipotansiyon belirtisidir.  Normal sağlıklı bir insanda sistolik hipotansiyon kan basıncı 70-89 milimetre Hg aralığında açıklanmıştır. Yüksek tansiyona bağlı risklere çok fazla önem verilmesine rağmen hipotansiyona çok fazla önem verilmez ancak hipotansiyon da tıpkı hipertansiyon kadar tehlikeli olabilir. Postürel hipotansiyon denilen hipotansiyonun farklı bir biçimi, kanın beyne dolaşımını kısıtlayan kanın bacaklarda toplanmasından kaynaklanmaktadır. Diyastolik hipotansiyon 60 milimetre Hg aralığında tanımlanmaktadır.

Hipotansiyon Neden Olur

En sıradan hipotansiyon nedenleri arasında anemi, kemik kaybı, sindirim sorunları, potasyum, sodyum ve klorürün vücut genelinde yetersiz olması ve böbrekler ile ilgili sorunlar olabilir. Sürmekte olan bir varyasyon olduğunu gördüğünüzde, özel nedeni ortaya çıkarmak için doktorunuzdan danışmanız gerekir.  Semptomlar arasında  kabızlık da sayılabilen hipotansiyon soluk beniz, soğuk bir cilt taşipne ve taşikardi ortaya çıkarabilmektedir. Düşük kan basıncı kanın damarlara yeteri kadar basınçlandırılamaması demektir. Kan ve oksijen bekleyen binlerce kılcal damarlarımız vardır. Hücrelerimiz bu damarlardan beslenirler. Kalp yeteri kadar kan pompalanmazsa hücreler de kan ve oksijen alamaz böylece işlevlerini kaybederler. Birçok hastalık bu nedenle ortaya çıkabilir. Mesela kalbin yeteri kadar basınç sağlayamaması beynin kalbe uyarı göndermesini sağlar ve kalp daha hızlı tempoda çalışır. Böylece yıllar içinde kalp kası gelişir ve kalp büyümeye başlar.  Kalp büyümesi ileri yıllarda kalp yetmezliğine yol açar. Bu nedenle kalbimize çok iyi bakmalıyız ve ister hiper- tansiyon olsun ister hipotansiyon olsun her iki durumun da ciddi olduğunu bilmemiz ve önlem almamız gerekir. Her zamankinden daha fazla kan basıncını sağlayacak etkili olabilecek normal egzersizleri yapın. Burada, yüksek kan basıncıyla ilgili komplikasyonları önlemek için uygulanabilen kan basıncını düşürmek için tüm doğal yöntemlerin bazıları listelenmiştir. Hipotansiyon, düşük kan basıncı demektir. Bu sistem İç kulak kokleayı ve ayrıca vestibüler sistemi içeren karmaşık bir sistemdir.

 

Hipotansiyon Nedenleri

 

 • Hamilelik
 • Yaralanma nedeniyle büyük miktarda kan kaybı
 • Kalp krizi veya hatalı kalp kapakları nedeniyle bozulmuş dolaşım
 • Bazen dehidratasyonla birlikte görülen halsizlik ve şok durumu
 • Şiddetli bir alerjik reaksiyon
 • Kandaki enfeksiyonlar

diyabet, böbrek üstü yetmezliği ve tiroid hastalığı gibi endokrin bozukluklar da hipotansiyona neden olabilir.

Hipotansiyon Belirtileri

 

Hipotansiyonu olan kişiler kan basınçları 90/60 mm HG  altına düştüğünde hoş olmayan belirtiler yaşayabilirler. Hipotansiyon belirtileri arasında şunlar vardır:

 

 • Yorgunluk
 • Bayılacakmış gibi olma
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Soğuk ve terli cilt
 • Depresyon
 • Bilinç kaybı
 • Bulanık görme

Kişisel Önlemler

Hipotansiyon nedenleri arasında   kalp hastalığı, diyabet veya enfeksiyon olabilir bu nedenle bunların tedavi edilmesi gerekir. Dehidratasyon nedeniyle hipotansiyondan kaçınmak için bol miktarda su içmek gerekir. Aniden ayağa kalkmak yerine küçük hareketlerle oturur veya ayakta durur pozisyona gelin. Ortostatik hipotansiyondan semptomlarından etkilenmemek için bazı rahat oturuş pozisyonları deneyebilirsiniz. Dolaşımı engelleyecek şekilde oturmayın. Mesela bacak bacak üstüne atmayın. Uzun süre dizlerini büker vaziyette oturmayın.

 

Hipotansiyon  Nedir,Hipotansiyon Belirtileri,Hipotansiyon Nedenleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ