Medcezir.net

Kolon Kanseri Diyeti

Kolon Kanseri Diyeti

Kolon Kanseri Diyeti

 

 

Bağırsak kanseri tedavi edildikten sonra iyileşme süresi uzundur. Kolon kanseri tedavisi sonrası iyileşme uzun bir sürece ihtiyaç duyar. Bu süreçte kolon kanseri diyeti  uygulanabilir. Kanser öncesinde tüketilen besinler kanser tedavi edildikten sonra tüketilmez.

Kolostomi yaptıran kişilerin bağırsaklarının istenen normal biçimde çalışması zaman alacaktır. Her insanın ayrı bünyesi vardır ve bu her bir bünye için farklı diyet planları uygulanabilir. Diyetin ayrıntıları diyetisyeniniz ve doktorunuz tarafından belirlenir.

Kolon Kanserine neden olabilecek besinler hangileridir?

 

  1. Aşırı yağlı besinler
  2. Lif oranı yüksek ve sindirimi zor besinler
  3. Fasulye
  4. Asitli içecekler
  5. Bira ve diğer içkiler

 

 

 

Kolon Kanseri Sonrası Yemek düzeni

 

Ameliyat olduktan sonra her şey başarılı geçtiyse günlük rutin aktivitelerinize devam edebilirsiniz ancak besinlerinize dikkat etmeniz gerekir. Genellikle 1-6 ay arasında yukarıda anlatılan tetikleyici besinlerden uzak durmak gerekir. Sebze çorbaları hafif besinlerdir. Bunları tüketmek ve 6 ayın sonuna doğru yavaş yavaş normal beslenme programına geçmek en iyisidir. Eğer bu süreç içerisinde sık sık ishal oluyorsanız bağırsaklarınızı susuz bırakmamak için bol miktarda su almanız gerekir. Ameliyat sonrası 3-4 haftada bağırsakların istenen düzeyde normal çalışması beklenir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu süreç içerisinde taze balık tavuk eti haşlama olarak tüketilebilir.  Kesinlikle bu süreçte fast food tarzı besinlerden uzak durmak kızartma ve ağır yağlı besinler tüketmemek gerekir.

 

Ayrıca mümkünse 3 beyaz olarak adlandırılan tuz şeker ve un ürünlerinden hamurlu besinlerden uzak durulmalıdır çünkü mide bunları sindiremez ve bağırsaklarda besinlerin bir kısmı emildiği için emilim bu besinler söz konusu ise sağlıklı olmayabilir. Taze sıkılmış meyve suları tüketirken asitli olan limon portakal suyu değil kayısı elma suyu tercih edebilirsiniz. Süreç içerisinde su tüketimine özen göstermek gerekir. Çaylar bitkisel olarak seçilebilir ve bitkisel çaylar şekersiz tercih edilmelidir. Radyoterapinin özellikle bağırsaklara yapıldığında – ishale neden olduğu bilinmektedir. Bunun denetimi için doktorunuz size ilaç verebilir. Kişi ishal olduğunda vücuttaki tüm yararlı mineral vitamin ve suyu kaybeder. Bu nedenle takipte kalmanız önemlidir. Hasta yavaş yavaş kendini iyi hissetmeye başladığında tükettiği besinleri zenginleştirebilir. Süt kolay sindirilemez. Bu nedenle sadece süt ürünleri olan peynir yoğurt ile başlanmalı ve yağsız tercih edilmelidir.

 

 

Etiketler, kolon kanseri, kolon kanseri diyeti, kolon kanseri tedavisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ