Medcezir.net

Roma Mimarisi Dünya mimarisini Nasıl Etkiliyor

Roma Mimarisi Dünya mimarisini Nasıl Etkiliyor

Roma Mimarisi Dünya mimarisini Nasıl Etkiliyor

 

Antik Roma mimarisi ağırlıklı olarak Yunan ve Etrüsk mimarisinden etkilenmiştir ve Mısır ve Fars mimarisinde etkindir. Örneğin, Etrüsklerden hidrolik kullanımını öğrendiler, İmparator Hadrian Villa’sının yapımı için farklı bölgelerin tasarımlarını kullandı.

 

Yapı malzemeleri

 

Roma mimarisinde yaygın bir beton kullanımı görülür.  Mimarlar, betonun yalnızca mermiden daha güçlü olmadığını fark ettiklerini, bunun üzerine çeşitli şekillerde heykel yaparak da kolayca süslenebileceğini fark ettiler. Ek bir avantaj olarak beton ekonomikti. çok uygun maliyetli bir seçenekti.  Beton, kireç harcının, suyun, moloz taşların, taşların, kumun ve pozzolana adı verilen kayalık bir malzemenin karışımını kullanarak hazırlanırdı. Bu karışım iki ahşap çerçeve arasına dökülürdü ve kurumaya bırakılırdı. Kurutulduktan sonra ahşap çerçeveler çevreden çıkarılırdı ve bunlar yeniden kullanılabilirdi. Oluşan duvarlar oldukça güçlü ve dayanıklıydı ve mermer, sıva ve hatta mozaik kullanılarak süslenebiliyordu.

 

Mozaik, 1. yüzyılın ortalarında Roma’da son derece popüler hale geldi ve tavan dekorasyonu, zeminler işlendi.Romalılar birçok şaheseri yarattı ve mimariyi yeni bir düzeye getirdi. Antik Roma mimarisinin ana özelliklerinden bazıları aşağıda listelenmiştir. Geniş ve karmaşık bir yol sisteminin inşası, bu dönemin başlıca olaylarından biridir. Romalılar, tüm şehirleri birbirine bağlayan yollar inşa ettiler ve hepsi başkente çıkıyordu. Bu, şehirlere kolay ulaşım sağladı.  Halkın yıkanabileceği devasa hamamların inşası da roma mimarisi eseridir. Bu binalar kentin her kesimine açık olduğu için oldukça popüler hale geldi. İnsanların bir araya gelip etkileşebileceği bir yerdi. Bu süre zarfında sütunlar, kemerler ve kubbeler oldukça popüler hale geldi. Çeşitli sütun türleri kullanılmış ve birçok farklı desende dekore edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Romalılar, bu çağın öncesinde görülmemiş su kemerleri inşa ettiler. Borular, kanallar, tüneller su kemerleri, su içmek veya başka yollarla suyu halka arz etmek için inşa edilmiştir. Bu süre zarfında köprüler de yapıldı. Bu köprüler insanların diğer şehirlere güvenli bir şekilde seyahat etmesini kolaylaştırdı, çünkü ırmaklar boyunca geçme tehlikesi ortadan kaldırıldı. Roma mimarisinde çoğunlukla üç tür sütun vardır: Dor, İyonik ve Korintlisütunlar…Tepe sade, süslemesizdir. Kolonlar yivlidir, yani uzunlamasına aşağı doğru uzanan dikey sırtları vardır. Dekoratif bir tabanı da yoktur ve doğrudan yere yerleştirilirler.

 

İyonik Kolonlar

 

 

İyonik sütunlar Dorik sütunlardan daha incedir ve aynı zamanda daha fazla sayıda kolon içerir. Bunların üst kısmında bir taş vardır,  Bu sütunlar Dorik sütunlar gibi zemine doğrudan yerleştirilmez, ancak küçük bir tabana sahiptir. Örneğin, Delaware County’deki adliye için kullanılan sütunlar bu tip sütunlara örnek gösterilebilir.

 

Korinth sütunları

 

Korinth sütunları dekoratiftir. Üst, acanthus yapraklarıyla ornütif olarak şekillenmiştir. Bu sütunlar da yivlidir. Bu sütunların tabanı, İyonik sütunlara kıyasla daha ayrıntılıdır. Örneğin, Washington DC’deki Capitol Binası için kullanılan sütunlar roma mimarisinden esinlenmiştir.

 

Amfi tiyatrolar

 

 

Amfi tiyatrolar, gladyatörlerin birbirleriyle kavga etmesini izlemek için toplanacakları veya kaplanlar veya aslanlar gibi vahşi hayvanları dövüştürdükleri yerdi. Amphi kelimesi Yunanca’da çevresinde anlamına gelir. Böylece amfitiyatro, yuvarlak tiyatro anlamına gelir. Bu yerler dairesel ve kapalıydı ve bir seferde çok sayıda insan sığabiliyordu.  Ayrıca, diğer katılımcıların sıralarını bekleyecekleri oturma alanının altındaki odaları da vardı. Kolezyum, zamanın en popüler amfi tiyatrosuydu.

Roma, mimari, roma mimarisi, kolezyum, antik roma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ