Medcezir.net

Vejetaryen diyet

Vejetaryen diyet

Vejetaryen diyet

Vejetaryen diyet aslında hayvansal ürünler veya hiçbir et ürünleri içermeyen bir diyet planıdır. İnsanlık tarihi boyunca dini-ekonomik ve sosyal nedenler yüzünden bu diyet türü çeşitli toplumlar tarafından uygulanmıştır.. Günümüzde ise sağlık kaygısı ön plana alınmış ve daha sağlıklı yaşam için Vejetaryen diyet  uygulanmaya başlamıştır.

 

Aslında vejetaryen diyetleri obezite ve gelişmekte olan kanserleri, kalp hastalıklarını ve yüksek kolesterolü önler. Bu bile tek başına bu diyeti izlemenin avantajıdır. Vejetaryen diyet uygulayan insanlar hayatın ve mutlu –sağlıklı yaşamın otobur yaşam stilinde gizli olduğuna inanırlar. Lakto Vejetaryen insanlar da et tüketmez ancak süt ve süt ürünleri olan yoğurt ve peyniri tüketirler. Sadece et ve ürünlerini değil, hayvanın her türlü parçasını kullanmaktan çekinen ( örneğin derive yün vs) insanlar da vardır.

 

Vejetaryen diyet faydaları arasında besinlerin

1.      Kolay sindirimi,

2.      Metabolizmanın kolay ve rahat çalışması,

3.      Midenin zorlanmaması,

4.      Kalp hastalıklarının olmaması,

5.      Kolesterolün önlenmesi,

6.      Kilo alımının önlenmesi

Gibi faydalar sıralanabilir.

 

Vejeteryan hayatı  benimsemek isteyenler için bu süreç göründüğü kadar basit değildir. Diyet, bir kişinin yaşam biçiminin önemli bir parçasıdır ve diyetin değiştirilmesi kişinin yaşam biçiminde de bir değişikliğe neden olduğu anlamına gelir. Diyetinizi vejeteryan yemeklerinize dönüştürmek isterseniz, bu değişiklikleri bir anda değil uzun süreçte yapmanız gerekir. Mevcut diyetiniz çok sayıda et ürünlerinden oluşuyorsa, yavaş yavaş bu gıdaların alımını azaltmaya ve bunları sağlıklı vejetaryen yemeklerle değiştirmeye çalışmak sağlık açısından akıllıca olacaktır. Et yerine kendinizi daha çok sebzeye vermek ve salata ağırlıklı beslenmek yararlıdır.

 

Vejetaryen diyet  Öneriliyor

Dünyanın dört bir yanındaki birçok doktor ve diyetisyen insanlara vejeteryan olmalarını öneriyor. Vejetaryen gıdalar iyi bir metabolizma  desteği sunar çünkü  çok önemli olarak vejetaryen yiyecekler insan vücudunda daha kolay sindirilirler . Genel olarak, vegan olan bir zayıflama diyeti, vejetaryen olmayan diyetlere göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bu nedenle, hızlı ve sağlıklı bir kilo kaybı isteyen insanlara vejetaryen  tipi diyetlerle kilo verme önerilir. Vejetaryen bir diyet size sağlıklı  kilo  verdirir ve bununla da kalmaz, aynı zamanda uzun vadede bazı sağlık kazanımları getirir. Yemeklerinizi  Buharda pişirme, ızgara ve sote etme gibi sağlıklı yemek pişirme yöntemleri ile birlikte, kilo kaybı için bir vejetaryen diyet gerçekten de sindirim sistemi için yararlı olabilir.

Vejetaryen diyet Yanlış Biliniyor

 

Vejetaryen diyet ile ilgili birçok yanılgı var. Örneğin, birçok kişi vejeteryan gıdaların protein ve demir içermediğine inanırlar et yemenin insanı güçlü ve sağlıklı yaptığını düşünürler. Halbuki protein sadece ette değil bir çok sebzede bolca bulunmaktadır. Avokado bile bol miktarda protein barındırır. Mercimek çorbası başlı başına protein kaynağıdır. Zengin proteinler içeren baklalar, protein içeriğini iyileştirmek için iyi kaynaklardır. Vejetaryen yemekleri ideal demir kaynakları olmamakla birlikte, içinde demir minerali ve daha birçok mineral barındırırlar. Gerçek şu ki, demir açısından zengin birçok bitki var. Yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak-maydanoz), özellikle demir dahil olmak üzere birçok besin öğesinin zengin kaynaklarıdır. Bitki materyalindeki demirin biyo-faydalarının hayvansal ürünlerinkinden çok daha az olduğu doğrudur, ancak bitkiler içerisindeki demirin insan vücudu için hiç yeteri oranda bulunduğu gerçektir. Et yemeye alışmış olan insanların Vejetaryen diyet uygulamaları uzun süre sabır ve çaba gerektirir. Ancak bu yaşam tarzı kazanılırsa ömür uzar ve sağlık yeniden kazanılabilir.

Vejetaryen diyet , Vejetaryen diyet nedir, Vejetaryen diyet  faydaları

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ