Medcezir.net

Yazın Kilo Verdiren Meyveler

Yazın Kilo Verdiren Meyveler

Yazın Kilo Verdiren Meyveler

Adından da anlaşılacağı üzere yaz aylarına has meyvelerden bahsedeceğiz sağlıklı ve kilo verdiren ayrıca kaybettiğiniz suyu alabileceğiniz leziz meyvelerin hangileri olduğuna değiniyoruz. Yaz aylarında insanların iştahı kış aylarına göre daha kapalıdır. Sulu narenciye meyveler yaz boyunca susuzluğumuzu giderdiği gibi vitamin ihtiyacımızı da karşılarlar.  Çünkü vitaminler ve mineraller, antioksidanlar, fito kimyasallar ve lif açısından çok yüksektir. Yaz meyvelerinin çoğunda bulunan yağ miktarı yok denecek kadar azdır ancak bazı istisnalar olabilir mesela Hindistan cevizi yağlıdır.

 

İşte yaz aylarında kilo kaybettiren özel meyveler

 

  • Kayısı: Beta karoten oranı yüksektir, A vitaminince zengindir. Tok tutar ve lif oranı yüksektir. Ayrıca çok lezzetlidir.
  • Çilek: Antioksidanlarca yüksektir ve vücudun çeşitli hastalıklarla mücadelesine yardımcı olur dişleri beyazlatır diş etlerini güçlendirir.
  • Kirazlar: C vitamininin yanı sıra di üretik özellikler içerir. Özellikle kiraz sapı-mısır püskülü karışımı idrar söktürücüdür.
  • Kavun: Özellikle Mardin kavunu ta öte mahalleden kokusu yayılan yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz son derece leziz ve yararlı bir meyvedir. Enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.
  • Mangolar: C vitamini bakımından zengindir ve ayrıca potasyum, demir ve nikotinik asit içerir.
  • Nektarinler: Sıvı tutma, kabızlık ve yüksek kolesterol düşürücü özelliği ile yardımcı olabilir

 

  • Şeftali: Anemi, yorgunluk ve yüksek kolesterolü azaltabilir.
  • Ananas: Vücut hastalıklarına karşı koruyan antioksidanlar içerir. Sindirim ve kilo kaybı için de mükemmeldir.
  • Karpuz: Böbrek, mesane ve diğer sindirim problemlerine yardımcı olabilir. Su ihtiyacını karşılar. Lezzetlidir kilo aldırmaz.

Yaz ayları güneş ışınlarının en yüksek zirvede olduğu mevsimdir. Vücut bu aylarda su kaybeder vücudun yeterli su ihtiyacını gidermek için suyun yanı sıra bu meyveleri tüketmenizi de önerebiliriz. Elmalı, muzlu veya armutlu yoğurt hazırlayarak vücudu daha da güçlendirebilirsiniz. Meyveler aynı zamanda beta karoten, vitamin C, pektin, likopen, potasyum ve demir için de iyi birer kaynaktır. Kayısı – taze kayısı demir, vitamin C, beta karoten, potasyum ve lifin kaynağıdır. Kurutulmuş kayısı, sıvı tutma ve kabızlığı olan insanlara yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ