Medcezir.net

Yeraltı Evleri Yararları ve Zararları

Yeraltı Evleri Yararları ve Zararları

 

Yeraltı Evleri Yararları ve Zararları

 

Tarih öncesi atalarımız binlerce yıl öncesinde mağaradan yapılı oyuk evlere geçmeye başladığında daha önce akıllı bir karar verdikleri düşünülüyordu. Bununla birlikte, modern bilimsel bilgiye göre akıllarını değiştirmiş olmalılardı. Artık kapalı evlerin, klostrofobik, karanlık geleneksel yer üstü evlere göre çok daha fazla avantajı olduğu açıktır. Bu evlerin en önemli avantajı, özellikle de mevcut çevresel bozulma senaryosunda, yeryüzünün ısıtma veya soğutma gücüne dokunma potansiyeline sahip oldukları ve bu nedenle suni ısıtma veya soğutma tekniklerinin gerekliliğine ihtiyaç duymamaları yer altında inşa edilen evlerin daha avantajlı olduğunun bir göstergesidir.

 

Yeraltı Ev Türleri

 

Yeraltı evleri, konumlarına, derinliklerine veya yapım yöntemlerine bağlı olarak farklı türdedir. Bunlardan en yaygın olanları şunlardır:

 • Yapay mağara evleri sığınaklar, toprağa derin bir boşluk açarak inşa edilir.
 • Kabuklu evler, kazılan bir çukura yerleştirilmeden önce prefabrik beton borulardan yapılmışlardır.
 • Toprak evleri, üç yüzü üzerlerine toprak koyarak kaplanan yeraltı yapılarıdır. Şimdi, bir yeraltı evinin artılarını ve eksilerini detaylı inceleyelim.

Avantajları

 • Fırtınalar, kasırgalar, yüksek rüzgarlar gibi aşırı hava koşullarından korunma sağlarlar.

 

 • Evleri kuşatan toprak doğal ses yalıtımı sağlar ve mahremiyetle sessiz bir yaşam alanı oluşturur.

 

 • Yeraltı evleri çevreye iyi uyum sağlar, yani evin çevresindeki manzara ile eşleştirilmesinin zor olduğu yer üstü evlerin aksine mütevazi mimari mümkündür.

 

 • Toprağın doğal izolatör olması, bu evlerin kışın sıcak, yazın serin kalmasını sağlar. Bu, özellikle rüzgâr alanlarda evin enerji ihtiyacını azaltır.

 

 • Yeraltı evlerinin sabit sıcaklıklarından dolayı, enerji maliyetleri büyük ölüde azaltılır. Aslında bu evler, geleneksel evlerden% 80 – 95 daha az ısınmaya ve serinletmeye mal oluyor.

 

Uygun planlama ve inşaatla bu evlerin ışık koşulları iyi olabilir. Çevre dostu olan bu yapı çevre ekolojisine çok az zarar verir. Yüksek enerji verimliliği de çevrenin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabilirler.

 

Bir yeraltı evi, doğaya yakın olma hissi uyandırır.

Evin% 90’ından fazlası betondan oluştuğundan yangınları önlemeye yardımcı olur. Yeraltı evleri depremlerden iyi korunmaktadır. Aslında, zeminin üzerinde büyük bir büyüklükteki deprem bile yıkıcı olarak sadece beşte bir etkili olacaktır. İnşaatı ve emek maliyetlerini düşüren yapılardır böylece inşaatın daha hızlı yapılması için bir temel oluşturmak zorunda kalmazsınız. İnşaat için gerekli malzeme, bir temel eksikliği, küçük bina yüzey alanı ve inşaat işlemi sırasında kazıda kazılmış malzeme kullanılabileceğinden çok daha azdır. Daha az tehlikeden dolayı, sigortayı yapmak daha kolaydır ve bu da daha ucuz fiyatlara uygulanır. Bu evler yeniden boyama sorunu çok azdır veya hiç dış bakım gerektirmez, böylece bakım maliyetleri azaltılır. Betonarme ve küf blokları gibi güçlü malzemelerden yapılmış bu evler dayanıklıdır. Yalıtım özelliğinden dolayı, kapalı ortamda yetiştirilecek bitkiler için seraya benzer bir ortam sağlarlar. Dışında, Zeminin üzerinde kalan fazladan boşluk, bir çim veya hatta yiyecek yetiştirmek için kullanılabilir.

 

 

Yer altı Evlerinin Dezavantajları

 

 • Geleneksel zeminden bir evden yeraltı evine geçiş yapan bir kişinin psikolojik olarak buna hazır olması gerekir.

 

 • Konvansiyonel olmayan evler dikkatli planlama gerektirir.

 

 • Yeraltı evlerinde karşılaşılan başlıca sorunlardan biri, taşkın durumunda su basması tehlikesidir.

 

 • Bu evler hem inşaat sırasında hem de evin ömrü boyunca nemden uzak tutmak için önemli tedbirler alınmalıdır.

 

 • Bu evlerin nadir olması nedeniyle müşteriler onları satın almaktan çekinebilir.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ