Medcezir.net

Alerji Nedir Neden Olur

Alerji Nedir Neden Olur

Alerji Nedir Neden Olur

Alerji bir tepkidir, yani vücudun tepkisi olarak tanımlanabilir esasen bağışıklık sistemi tarafından genellikle zararsız olduğu düşünülen birtakım madde veya kimyasallara karşı oluşan bir reaksiyondur. Reaksiyonun gelişmesine neden olan madde alerjen olarak bilinir ve her şey potansiyel olarak bir alerjen olabilir. Daha yaygın alerjenler arasında toz, polen, ilaçlar, bitkiler ve böcek sokmaları bulunur. Reaksiyonlar alerjenin deriye dokunduğu izole bir noktalıkta ya da vücudun her yerinde döküntü halinde ortaya çıkabilir.

 

Alerjiler

Günümüzde malum Gıda alerjileri çok yaygındır, ancak gıda intoleransı ve gıda alerjisinin iki farklı tıbbi problem olduğunu unutmamak önemlidir. Gıda intoleransı, sindirim sistemini etkileyen bir sorundur alerji ise daha otoimmün bir cevaptır. Çoğu durumda, belirli bir alerjeni tanımlamak, hangisinin reaksiyonu tetiklediğini belirlemek için farklı kombinasyonlar denenmesi ve testler yapılması gerekir bu nedenle alerji nedeninin belirlenmesi için sabır gerektirir. Ailenizin tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinmek, alerjinin kökenini belirlemenize yardımcı olmak için mantıklı bir yoldur.

 

Alerji Türleri

Pek çok farklı alerji türü vardır ve alerjen türüne, vücuda sızdırma biçimine, neden oldukları reaksiyonlara ve bunları hafifletmek ve kontrol altına almak için kullanılabilecek yöntemlere göre sınıflandırılabilirler.

 

 

 

  • İlaç alerjileri
  • Yiyecek alerjisi
  • Polen veya Küf alerjileri
  • Mücevherattan dolayı alerjiler
  • Evcil hayvan Alerjileri
  • Toz Alerjileri
  • Böcek ısırması alerjileri

 

 

 

Alerjiler için en iyi tedavi alerjene tamamen dokunmamaktır. Bu nedenle, kök alerjeni tanımlamak ve belirlemek çok önemlidir. Belirtiler kötüleşmeden doktora görünmeniz gerekir.

 

Alerji Neden Olur?

 

Bir alerjinin kaynağı mutlaka genetik faktörlerden kaynaklanmaz ve çoğu durumda alerji, bir bireyin yaşamı boyunca gelişebilir. Daha geniş bir ölçekte, bebekler için gıda alerjilerine sık rastlanır bu nedenle anne-babalar bebeği besledikleri gıdalara dikkat etmelidir. Alerji döküntü ve iltihaplanma ve diğer semptomlar şeklinde kendini gösterir. Reaksiyon, bir takım farklı semptomları da içerebilir  örneğin,  kabarcıklar, yaralar ve çürükler ve cildin kızarması gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, alerjik reaksiyonlar azdır ve birkaç saat içinde kaybolur ve tahrişe neden olur. Bununla birlikte, reaksiyonun yatışmadan birkaç gün sürebileceği ciddi rahatsızlığa ve belki de ağrıya neden olabilecek durumlar vardır. Bazen nadiren alerji ölümlere de neden olabilir.

Alerji nedir, alerji neden olur, alerji tedavisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ