Medcezir.net

Baharatlı Gıdalar Kansere Karşı iyi gelir mi?

Baharatlı Gıdalar Kansere Karşı iyi gelir mi?

Baharatlı Gıdalar Kansere Karşı iyi gelir mi?

 

Baharatlı gıdaların faydaları veya baharatlı gıdaların bünyelerimiz üzerindeki etkileri hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Bazı kaynaklar baharatlı gıdaların kanseri arttırdığını savunur bazıları ise kanseri dindirdiğini ifade ederler . Bir ya da her iki ebeveynden gelen kusurlu genlerinden dolayı beynin ya da kemiklerin büyüyen dokularını etkileyen kanseri haricinde çoğu kanser yavaş yavaş gelişmeye başlar. Yetişkinlerde, kanserler çoğunlukla kalıtsal mutasyonlar ya da ömrü boyunca ortaya çıkan mutasyonlara bağlıdır. Bu, yaşamın mavi baskısı olan DNA’ya zarar veren çevresel kimyasallara maruz kalmaya bağlı olarak kaynaklanan bir durumdur. DNA’ya zarar veren bu moleküller vücut içerisinde tasarlanır. Örneğin oksijen içeren moleküller DNA ile etkileşime girmelerini sağlayan özel bir kimyasal yapı kazanırlar. Böylece bu durumda ne olup bittiği belli olur.

Kansere Ne İyi Gelir

Sebzeler, meyveler, tahıllar ve baharatlar gibi doğal gıdalarda bulunan antioksidan özellikler, serbest radikalleri ve hücreleri DNA’ya aşırı derecede zarar vermeye karşı korumaya yarar. Baharatlar özellikle kanser öncesi metabolizmanın bir parçası olan enzimleri engelliyor. Araştırmalar, baharatların kanserle mücadelede yardımcı olabileceğini buldu. böylelikle kanser meydana gelse de her zaman bir çözüm yolu açılmış görünüyor en azından gelişimi durdurmak yönünde bir gelişim sağlamış oluyoruz. Kansere ne iyi gelir sorusunun cevabını bir çok kanserli insan merak eder.

 

Baharatlı Yiyecekler Tümörü Engelliyor…

Baharatlı yiyecekler birçok tümörün öldürülmesine yardımcı olur. Kapsaisin adı verilen ve biberde bulunan bir maddenin kanser hücrelerini etkin bir şekilde öldürdüğü bulundu. Bu madde Kanser üreten hücreler olan mitokondrilere saldırır vaniloidler ailesi, kanser hücresinin mitokondrilerindeki proteinlere bağlar ve hücrenin ölümünü tetikler. Aynı zamanda komşu sağlıklı hücrelere zarar vermez. Bunun nedeni, normal hücrelerdeki mitokondriyum biyokimyası kanser hücrelerinden çok farklı olmasıdır. Kapsaisin, normal hücrelerde apoptosise neden olmaz ve yalnızca savunmasız kanser hücrelerine saldırır. Bu nedenle baharatlar içeren ve vaniloidler ve kapsaisin içeren bir diyet kansere karşı savaşmada çok yararlıdır. Aslında bazı baharatların bu özelliği de kanseri tedavi edebilen anti-mitokondriyal ilaçların geliştirilmesine yol açmıştır ve böyle olması da hem faydalı hem de sağlıklı bir durum olmuştur. Bitkiler, içindeki fitokimyasalların varlığına bağlı olarak çeşitli kimyasal çeşitleri sentezleme kapasitesine sahiptir. Bu bileşikler faydalı organizmaları cezbeder ve zararlı olanları kendinden uzaklaştırır.

Onları antioksidan ve anti-mutajenik yapan, detoksifıyan enzimleri modüle eden ve apoptotik faaliyetleri indükleyen tamamlayıcı ve örtüşen eylemlere sahiptirler. Bu, günlük beslenmede baharatların bir araya getirilmesinin sağlığa yararlı olduğunu ve aynı zamanda kanseri önlemeye yardımcı olduğunun kanıtıdır. Baharatlar ve bitkiler, flavnoidler, terpenoidler, lignanlar, polifenolikler, karotenoidler, sülfitler, kumarinler, saponinler ve anti-kanserojen olan ftalidler gibi çok çeşitli aktif fitokimyasal maddeler içerir. Fesleğen, nane, kekik, zerdeçal, zencefil, kereviz, silantro, kimyon, rezene, gibi baharatlar ve bitkiler bu fitokimyasal maddeler bakımından zengindir ve çeşitli kanser türleri ile mücadelede yardımcı olabilir.

 

Kanser, baharat, kansere ne iyi gelir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ