Medcezir.net

Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin 9. Haftası

 

Hamileliğin dokuzuncu haftasında siz ve bebeğiniz çok hızlı bir şekilde birçok fizyolojik değişim geçireceksiniz. Daha önce hiç doktora gitmediyseniz 9. haftaya kadar bunu geciktirmeden uzman doktora görünün. Doktorunuz için işleri kolaylaştırmak için ilaçlar, egzersiz alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları ve tıbbi geçmiş gibi kendinizle ilgili bazı şeyler yazmak isteyebilir. Ayrıca hamilelere özel yoga duruşları da kan akışını düzenleyeceği için bir yoga merkezinden destek alabilirsiniz.

 

9 Hafta Semptomlar ve Vücut Değişimleri

Rahminiz hala büyümektedir ve hamileliğin dokuzuncu haftasında karnınız belirginleşmeye başlar. Bazı anne adaylarının karnı biraz fazla büyür. Her kadında bu durum değişir. Bu hafta sonuna kadar epey kilo alacaksınız.

Bu hafta siz ve çevreniz Kilo alımını fark etmiş olabilirsiniz, ancak muhtemelen daha fazla su tutulması nedeniyle kilo artıyor. Birçok kadın bu hafta boyunca şiddetli ruh hali dalgalanmaları ve diğer gebelik belirtileri yaşar, ancak yine bu, sisteminizdeki hormonlardan özellikle progesteron hormonundan kaynaklanmaktadır.

Anne bu hafta sonuna kadar:

  • kabızlık
  • şişkinlik
  • Genel yorgunluk

gibi problemler yaşayabilir.

 

 

Bebeğin Gelişimi Nasıl oluyor

 

Bebeğiniz embriyonik periyodun dışına çıkmış ve fetal döneme girmiştir. 3 cm uzunluğunda bebeğiniz hâlâ gebeliğin sekizinci haftasında olduğu gibi yaklaşık üç gram ağırlığındadır. Bebeğinizin fiziksel özellikleri, baş, bacaklar ve kollar gittikçe belirginleşir. Dokuzuncu hafta boyunca bebeğiniz kilo almaya başlar. Göz kapakları birlikte kaynaşacak veya kapanacak ve gebeliğin 27inci haftasında yeniden başlayacaktır. Cinsel organları gelişmiş olsa da, doktorunuz onları henüz ayırt edemeyebilir. cinsiyet tespiti genellikle ikinci 3 aylık dönem denilen ikinci trimester döneminde olur. Anne adayı hamile kadınların bulunduğu gruplara katılabilir.  Bu dönemde internetten kendisi ile aynı haftada hamile olan binlerce kadınla diyalog kurabilir ve karşılıklı motivasyon ve ileriye dönük hayaller paylaşarak daha mutlu bir 9. hafta geçirebilirler. Ayrıca anne adayları eşlerinden ve yakın akrabalarından destek alabilirler. Hormon dengelerinin değişmesi ile çeşitli duygu değişimleri bu hafta da olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ