Medcezir.net

Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığı yaz mevsiminde olmaz diye bir inanç varsa da aslında yaz gribi de en az kışın geçirilen grip kadar zorlu geçer.  Virüsler ve bakteriler kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da faaliyetlerini sürdürürler.

Grip ya da nezle kaç gün sürer

Soğuk algınlığına neden olabilecek 200’den fazla virüs var ve aynı anda birden fazla virüs bulaşması yaygındır. Ortalama olarak grip ve nezle 10 gün içersinde geçer ancak bu 10 gün boyunca bol vitamin almak iyi beslenmek süreyi kısaltır grip hastalığı 1 yaş aralığındaki çocuklarda yüksek ateşi tetiklerse zatürre ve menenjit gibi ölümcük hastalıklara da neden olabilir. Bu nedenle yaşa göre de semptomlar farklı etkiler yaratır.

Grip ya da Nezle Belirtileri

Nezle-Grip  belirtileri tıkanıklık veya burun akıntısı, hapşırma ve hafif ateş (39 ° C’nin altında), 4. veya 5. günden itibaren öksürük hapşırıklığın artması gibi belirtilere sahiptir. İnfluenza’nın aksine, genellikle soğuk algınlığı ile mücadele edebilirsiniz . Öksürükler ve hapşırıklar gerçekten hastalık yaymaktadır

Soğuk algınlığı grip arasındaki fark nedir

Grip bir virüs olmasına rağmen (influenza virüsü), ortalama soğuk algınlığından ya da nezleden  çok farklı bir hastalıktır. Bir başlangıç için, benzer belirtilere sahip olsanız bile, gripte çok daha şiddetli geçer.39 ° C’nin veya hatta 40 ° C’nin üstünde bir ateş standarttır ve birkaç gün boyunca yataktan kalkmanız önerilmez.  Kurumuş bir öksürük, baş ağrısı ve  dalgalanan titreme üşeme nöbetleri görülebilir.

 

Soğuk aldıysanız ne yapacaksınız?

Soğuk algınlığına ve gribe virüsler neden olduğu için, antibiyotikler tamamen yararsızdır.  Ancak, bazen, bakteriyel bir enfeksiyonun üst üste gelmesine veya solunum yollarınızda daha derin bir enfeksiyona neden olmasına bağlı olarak  Nefes darlığı, kanlı öksürük  veya nefes alırken (sadece öksürdüğünüzde değil) göğsünüzde keskin, bıçaklama benzeri şiddetli  ağrı varsa, doktorunuza danışın. Astım varsa soğuk algınlığı belirtilerinizi kötüleştirebilir, bu nedenle inhalatörünüzü tazelemek için verilen tavsiyeleri alın ve doktorunuza görünün. Aynı şekilde, akciğer rahatsızlığı olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi uzun vadeli sağlık koşullarınız varsa, bakteriyel enfeksiyonlara daha yatkın olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Gribi Önlemek

Grip enjeksiyonu, ciddi komplikasyonların grip açısından önlenmesinde son derecede etkilidir ve sizin grip olmanız riskini azaltır. Yeni sezonun aşıları Ekim ayının ilk haftasından itibaren temin edilebilir ve her yıl virüsler güncellendiği için yeni birine ihtiyaç duyarsınız. Sıvının alımını tutmak ve  boğaz ağrısı için düzenli ağrı kesiciler almak da önemlidir. Eczacınızdan semptomlarınızı hafifletmek için bir çok seçenek hakkında yardım alabilirsiniz.

 

Soğuktan korunma

 

Soğuk algınlığı ve gribi önlemek için düzinelerce ilaçlar var, ancak çoğu için bu ilaç kesinlikle koruma sağlar diyemeyiz.C vitamini destekli besinler tüketmeniz soğuk almamanız sağlıklı ve düzenli beslenmeniz, enerji depolamak için düzenli uyku uyumanız soğuktan korunma için gereklidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ