Medcezir.net

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

 

Kalp insan vücudundaki en önemli organlardan biridir ve kalbi ilgilendiren herhangi bir komplikasyon, çok ciddi bir sonuçlar doğurabilir. Bilindiği üzere kalp kası dört odadan oluşur ve düzgün çalışması için organize bir şekilde çalışması gerekir. Kalp sağlıklı bir durumda ve normal ve doğru bir şekilde çalışıyorsa, kalp valfleri tüm kanın doğru bir yönden diğer yöne doğru akmasını sağlar. Bu işleyiş düzeninde oluşabilecek Herhangi bir kırılma, ortaya çıkabilecek komplikasyonlara işaret eder. Bunlardan birisi kapağın daralması durumunda kalp kasının, kapanmadığı durumda tüm kanın valfin içerisinden geçmesini sağlamak için daha sert bir kapağa ihtiyaç duymasıdır. Bu durumda kanın ters akışı söz konusudur.

 

Kalp kapak bozukluğu testi

 

Kalp kapak bozukluğu testi hasta belirtilerin tümünden şikayet ettikten sonra yapılır. Testler, kalp kapaklarının açılıp kapanmasını ve kan dolaşımını dinlemenin yanı sıra bir ekokardiyograf gerçekleştirilmesini de içerir. Bir ekokardiyografi EKG kalp atışı devam ederken kalp kapakçıklarının detaylı görüntülerini verir. Akciğer anomalileri ve büyük damar problemleri aramak için göğüs bölgesinin x-ışını görüntüsünü çekerken kalbin iç kısımlarının ayrıntılı görüntülerini almak için bir MRI taraması da yapılabilir.

Kalp kapak bozukluğu Nedenleri

 

Bir dizi kalp kapak bozukluğu nedeni sıralanabilir. Durum bir enfeksiyon sonucu gelişebilirken, çalışmalar, çoğunun konjenital olduğunu ve yaşam boyu edinildiğini göstermiştir. Durumun edinilmiş örnekleri, çoğunlukla, kapaktaki veya çevresindeki dokudaki mineral yatakları nedeniyle kalp kapağınızın yapısındaki değişikliklerin sonucudur.

Başta, kalp kapakçıkları bozuklukları belirgin bir belirti göstermez, ancak zamanla – kalp, yüklenmesi gereken aşırı iş yükü nedeniyle zayıflayabilir ve tedavi yapılmazsa kalp çökecektir. Kalp zayıflamaya başladıktan sonra kalp kapak bozukluğu belirtileri genellikle fark edilir. Karşılaşmanız muhtemel yaygın belirtilerin bazıları şunlardır:

 

  • Nefes darlığı oluşabilir
  • Kilo verme veya Baş dönmesi
  • Çarpıntı oluşabilir
  • Göğüs bölgesinde belirgin rahatsızlık

 

Belirtilerin yoğunluğunun her zaman durumun ciddiyetiyle ilişkili olmadığını anlamak önemlidir Belirtilerin yoğunluğundan bağımsız olarak, doktorunuzdan emin olmanız ve duruma özen göstermeniz önemlidir.

 

Kalp kapak bozukluğu Tedavisi

 

Kalp kapak bozukluğu tedavisi öncelikle durumun daha da kötüleşmesini engellemeye yönelik bir tedavidir. Durumun tıbbi tedavisi durumun türüne ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Kalp kapak hastalığına yakalanmanız durumunda ameliyat son bir opsiyon adımı olarak kabul edilir ve hasta olarak kalp kapak onarımı veya değiştirilmesi gibi çeşitli cerrahi seçenekler mevcuttur. İlaçlar, yaşadığınız semptomların yoğunluğunu azaltmak ve böylece daha rahat bir hayat sürmenizi sağlamak için de uygulanmaktadır.

Kalp kapak bozukluğu, Kalp kapak bozukluğu Tedavisi,

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ