Medcezir.net

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp Yetmezliği Nedir

 

Kalp Yetmezliği Nedir

 

Herkes kalbin insan vücudundaki öneminin farkındadır ve kalpte ortaya çıkacak bir sorunun düzeltilmemesi halinde bir çok kalp hastalığının ortaya çıkacağını bilir bu rahatsızlıkların bazıları geri dönüştürülerek iyileştirilebilir işte bu hastalıklardan biri de kalp yetmezliğidir.  Konjestif kalp yetmezliği olarak da bilinen durum, tıbben insan vücudunun en temel işlevinin gereklerini karşılamak için insan kalbinin verimli bir miktar kan akışını sağlama yetersizliği olarak tanımlanmaktadır. Kalp yetmezliği tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kalp kapak sorunlar obezite yaşlılık şeker hastalığı tansiyon hastalığı böbrek hastalıkları kalp yetmezliğine yol açabilir.

 

Kalp yetmezliği teşhisinde kullanılan yöntemler:

 

 

Göğüs Röntgeni : Göğüs röntgeninin yanı sıra stetoskop yardımıyla kalp ritmini yakından incelemek, ilk gerçekleştirilen kalp yetmezliği testi olacaktır. Bu süre zarfında doktor vücudun yapısındaki anormallikleri ve anormal seslerin yanı sıra kalp kasında üfürümleri araştırır.

Ekokardiyogramlar veya Elektrokardiyogramlar : Bir ekokardiyografi, önceden hazırlığın gerekli olmadığı basit bir test prosedürüne karşılık gelir. Elektrotlar omuz ve göğsünüze bağlanır. Elektrotlar, test sırasında EKG’nin kayıt edilmesine yardımcı olur. Bir miktar renksiz jel kullanılarak kalbin faaliyetlerini kaydetmek için bir yankı dönüştürücü kullanılır.

BNP Testi : Bir BNP testi veya Beyin Natriüretik Peptid testinde kandaki BNP miktarıkanda ölçülür. BNP’nin fazla çıkması kalbin vücuttaki kan pompalamak için normalden daha fazla çalıştığını gösterecektir.

 

Kalp Yetmezliği Nedenleri

 

Çeşitli kalp yetmezliği nedenlerini ortaya çıkarmak mümkündür. Kalp yetmezliğinin yaşam tarzınızda oluşturduğu değişimleri önlemek için adımlar atabilirsiniz. Bu, kalp yetmezliği geçirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Kalp yetersizliğinin yaygın nedenlerinden bazıları aslında vücudu etkileyen başka tıbbi sorunlar olabilir. Kalp yetmezlikleri, yüksek tansiyon, kalp kapak hastalığı, konjenital kalp kusurlarının yanı sıra aritmilere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Diyabet, kalp yetmezliğinin daha yaygın nedenlerine katkıda bulunan başka bir faktördür ve çok ciddiye alınmalıdır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

 

 

 

  • Nefes darlığı Oluşabilir
  • Kısa veya uzun zaman periyodunda önemli kilo artışı
  • Gün boyunca normal rutini gerçekleştirirken yorgunluk ve güçsüzlük
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Sürekli öksürük
  • Eller ve bacaklarda görünür şişme
  • Stres ve kaygı düzeylerinde artış

 

 

 

Kalp Yetmezliği Tedavisi

 

Kalp yetmezliği tedavisi, orijinal yaşam biçiminizin, başlangıçta durumun gelişiminde önemli bir rol oynamış olması gerçeği göz önüne alındığında, genellikle bir dizi yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Kalp sağlıklı bir diyet, kalp kasının mümkün olan en kısa sürede en iyi performansı yakalaması için gereklidir. Kalp kapakçığı kireçlenmesi ancak kalp kapak değişimi ile tedavi edilir. Obezite kaynaklı kalp yetmezliği acil bir perhiz ve uygun ilaç kullanımı ile 3-6 içinde tedavi edilebilir.

 

Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp kapak yetmezliği

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ