Medcezir.net

Metabolizma Hızını Arttırmak

Metabolizma Hızını Arttırmak

Metabolizma Hızını Arttırmak

 

Kilo Kaybı Yolculuğunda metabolizma arttırıcı besinler büyük rol oynar. Metabolizma , hücrelerin ve organizmanın canlı halinin sürdürülmesinde rol oynayan kimyasal reaksiyon olarak adlandırılır. İki kategoriye ayrılır:

 

1-)Katabolizma – moleküllerin enerjiyi elde etmek için parçalanması

 

2-)Anabolizma – hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm bileşiklerin sentezi

 

Basit bir ifadeyle, vücudun gıdaları parçalayarak, düzgün işleyişi için enerji ve diğer besin maddeleri sağlama yeteneği olarak da ifade edilebilir.Metabolizmanın yavaşlaması, enerji seviyesinin düşük olması, kilo alımı ve kilo alımı ile sonuçlanan diğer sağlık sorunları gibi pek çok sağlık problemine yol açar. Uygun metabolizma olmadan, hızlı bir sonuç almak zor olacaktır, hatta kilo vermeyeceksiniz. Kilo vermeye çalışan çok sağlıksız besinler, metabolizma ve kilo artışındaki yavaşlamanın nedeni olabilir. Kilo vermek istiyorsanız, metabolizmayı artırmanız gerekir. Metabolizmayı arttırmanın zor olacağını düşünüyorsanız ve fazladan çaba sarf etmeniz gerekiyorsa, endişelenmeyin.

Ağırlık kaybederken veya sağlıklı kalırken, ana odak noktası vücut işlevini geliştirmektir. Eğer doğal vücut işlevinizi geliştirirseniz, o zaman ekstra çaba sarf etmeden yapılabilir. Metabolizmasını arttırmak için Çok endişelenmeyin, kilo vermek için en iyi yöntemin tümünü biliyorsunuzdur.

 

Metabolizmayı Arttırma Yolları

 

Metabolizmayı arttırmak için birçok şey yapılabilir. Aşağıda birkaç önemli noktayı anlattık. Birebir bunları uygulamak metabolizma arttırma için yeterlidir.

 

 

 

1.Kahvaltıyı Nasıl Yapacağız

 

Kahvaltı, günün ilk ve en önemli yemeğidir. Kilo vermek için tekrar tekrar, sağlıklı bir kahvaltı yapmanız gerekir. Çünkü gün boyunca enerjik olmanız ve hareket etmeniz gerekir. Uyandığınızda, uyurken vücut 8 saatlik açlık modundan çıkar.

 

 

 

Eğer kahvaltı atladığınızda kendinizi çok aç hissediyorsanız; vücuda süreci devam ettirecek besin maddeleri yeterli değildir demektir. Vücut Metabolizmayı yavaşlatarak enerjiyi korumaya başlar ve böylece normal işleve müdahale eder. Sağlıklı besin maddeleri ile takviye yaparsanız, yüksek enerji seviyesinde işlemi gerçekleştiren metabolizma artar.

Kahvaltı tokluk hormonunu arttırır ve açlık hormonunu bastırır bu bile başlı başına kahvaltı yapmanın zorunlu olduğunun en güzel göstergesidir. Yüksek protein, lif, karbonhidratlar, yağ, vitamin ve mineraller içeren besleyici yiyecekler yoğun bir şekilde yiyin.Zayıflama İçin Kahvaltı atlamayın.

 

 

 

 

  1. Sık ve Azar Azar Yiyin

Metabolizmayı arttırmanın en iyi yollarından biri de sık sık ve azar azar yemektir aksi halde metabolizma düzelmez.

Enerji ve hücre metabolizması için karbonhidrat ve yağ gerekir, vitamin ve mineraller birçok önemli süreç için gereklidir. Tam besin maddelerinin kesintisiz bir şekilde beslenmesiyle, metabolizmayı uyaran vücut fonksiyonunu artıracaksınız.

 

 

 

  1. Düzenli Uyuyun

 

Kilo vermek istiyorsanız, 7-8 saat boyunca derin ve sağlıklı bir uykuya ihtiyaç duyarsınız.Kilo kaybı için egzersiz yapmak ve düzenli uyumak gereklidir. Uyku düzeninizin metabolizma ve kilo kaybı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Uyku eksikliği, kalorili yoğun gıdalar için can atabilir ve yemek yemeye karşı koyamazsınız çünkü onlar çok daha lezzetlidir. Chicago Üniversitesi araştırmacıları, 4 gün boyunca sürekli uyku eksikliğinin daha fazla zarar vereceğini buldu. Şeker, nişasta ve gıdaları enerjiye dönüştüren bir hormon olan insülin dengesini etkiler. İnsülin duyarlılığına neden olur, bu nedenle vücut düzgün davranmaz, kan dolaşımından yağ depolamaya başlar.

 

  1. Kardio Yapın

 

Metabolizmayı arttırmak için kardiyo yapmak,  iyi bir adımdır. Başlangıçta hafif çalışın. Günde 15 dakika ile başlayıp her hatfa dozu arttırın. Tüm gün için 1 saat kardio hayatınızın konforunu değiştirecektir.10 kilo kasa sahip olan bir insan istirahatte 50 kalori yakarken, 10 kilo yağa sahip bir insan da  bir gün boyunca 20 kalori yakıyor. Demek ki kilo vermek ve metabolizma hızını arttırmak için kas yapmak ve kardio yapmak çok yararlıdır. Kilo vermek istiyorsanız, iltihaplanmaya sebep olan yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. İşlenmiş gıdalar, kalp rahatsızlığına, şeker hastalığına veya kansere neden olan iltihaplanmadan sorumludur. Ayrıca kilo alımı, stres, tiroid işlev bozukluğu, yorgunluk, hormonal dengesizlik ve sindirim stresinden sorumludurlar. Metabolizmanın yavaşlaması, yüksek şeker, rafine edilmiş bitkisel yağ, suni tatlandırıcılar, düşük kaliteli süt veya hayvansal ürünler içeren gıdalara bağlıdır

 

  1. Yeterli Su İçin

 

Daha iyi bir metabolizmaya sahip olmak için, su içmeye devam etmeniz gerekir. Vücut çoğunlukla sudan oluştuğundan, önemini ihmal edemezsiniz. Diğer yiyecekler gibi,su içerken herhangi bir kalori almayacaksınız, ancak kilo vermeye yardımcı olan vücut fonksiyonunu uyaracaksınız. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada Obez çocuklarda içme suyunun kalori tüketimini yüzde 25 arttırdığı tespit edildi.

 

Kilo verme, kardiyo, metabolizma hızlandırma, metabolizmayı hızlandıran besinler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ